11.03.2015 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nizozemské mléko v předvečer uvolnění kvót

Nizozemsko patří k největším evropským výrobcům a exportérům mléka a mléčných výrobků. Producenti mléka i jeho zpracovatelé proto dychtivě očekávali zrušení regulace produkce mléka v Evropské unii a ještě v polovině loňského roku byli plni optimismu. Investovali do rozšířené výroby a vypadalo to, že v růstu produkce mléka je může zastavit snad jenom hnůj, kterého je v Nizozemsku nadbytek. Sektor teď sice bojuje s důsledky bojkotu ruského trhu, sníženou poptávkou v Číně a nízkými cenami na trhu, přesto ale stále vidí v uvolnění kvót jisté šance. Nebo alespoň výzvu.

Nizozemští producenti již odpočítají dny. Od 1. dubna končí sytém kvót na mléko zavedený Evropskou unií v roce 1984 za účelem regulace  trhu mléka a spojený s garantováním minimálních cen. Třicet let tak byly produkce mléka a mléčný trh udržovány uměle. Od dubna bariéry padají a nikdo s úplnou přesností nedokáže říci, co nastane, scénářů je mnoho.
Po desetiletích relativně stabilních cen se očekávají cenové výkyvy a zemědělci si budou muset zvyknout i na období, že obdrží méně, než jsou výrobní náklady. „EU dlouhou dobu určovala ceny, tím nás trochu uspala, ale světový trh je náladový,“ přiznává Kees Romijn, ředitel mlékárenské sekce Nizozemské agrární komory LTO. Nestabilní politická situace na velkých trzích situaci neulehčuje. „Nizozemsko je významným světovým producentem, ale naše zaměření na export, rozšiřování kapacit, vysoké ceny vstupů a monokulturní způsob hospodaření činí tento sektor také velmi zranitelným,“ říká Kees Romijn.*

Více si přečtete v březnovém čísle měsíčníku Farmář.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down