21.04.2021 | 05:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Noční krmení jde do špeku

Mnoho výživových poradců radí: pokud chcete hubnout, neměli byste jíst pozdě večer. Zdá se, že to platí i u prasat. Ačkoli nikdo nemá zájem, aby prasata hubla, je prioritou udržet podíl tuku co nejníž.

Pokusy ukázaly, že pokud jsou prasata krmena pozdě večer, nebo v noci, ukládá se jim v těle víc tuku. Neznamená to, že by se měnila stravitelnost krmiva, nebo jeho jednotlivých složek. Ta zůstává stále stejná. S největší pravděpodobností k vyššímu ukládání tuku dochází proto, že metabolismus zvířete v noci spotřebovává méně energie.

Problém pozdních krmení se týká především zvířat, která se ve skupině nedokážou prosadit a chodí do krmných boxů až když je ve stáji klid anebo v období letních veder. I ta totiž vedou k tomu, že prasata mění své návyky a posunují dobu krmení na chladnější části dne.

Při pokusu se ukázalo, že zvířata krmená naprosto stejnou krmnou dávkou, ale v nočních hodinách, měla o 1,1 % nižší podíl libového masa než zvířata krmená běžným způsobem. Přitom ale nevznikl žádný rozdíl v hmotnosti obou skupin.

Zdroj: PigProgress, SCHP

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down