15.10.2019 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Normande znamená svobodu pro farmáře

Normande je krátkohlavý skot kombinovaného typu původem z Dolní Normandie. Podle dostupných zdrojů má nejstarší plemennou knihu na světě, ale v českých podmínkách se s tímto plemenem setkáváme asi 18 let. Jak říká Ing. Jan Zámečník, místopředseda Svazu chovatelů normandského skotu, je toto plemeno oblíbené nejen kvůli nenáročnosti a klidnému temperamentu, značný význam má i kvalita mléka, především obsah kapa kaseinu BB a beta kaseinu A2A2.

Farmu Josefa Papáčka v Kališti nedaleko Ústní nad Orlicí nemusíme moc představovat. Je známý jako chovatel plemene limousin na vysoké úrovni, ale zatím se málo ví, že mezi plášťově zbarvenými „masňačkami“ ve stádě pobíhají i flekaté normandky.

„Normandské plemenice se mi velmi osvědčily jako příjemkyně embryí nebo náhradní matky, vysvětluje Josef Papáček a dodává, že jejich výhodou je klidný temperament a vynikající mateřské vlastnosti. Oceňuje například jejich přístup k telatům, složení mléka a větší množství mléka po otelení.

Ve srovnání s limousinskými plemenicemi nevidí chovatel žádné významné rozdíly. I zaprahnutí před porodem probíhá obdobně, krávy přijímají pouze kvalitní slámu a seno z vlastní produkce.

Josef Papáček má v plánu navýšit počet normandských matek ze současných pěti (dvě krávy a tři jalovice) na 15. „Budu je dále využívat jako příjemkyně embryí a jako kojné,“ usmívá se chovatel a dodává, že vzhledem k vývoji v systému bez tržní produkce mléka se chce v budoucnu soustředit i na produkci zástavového skotu, pro což jsou normandské geny díky kvalitnímu mramorování velmi dobrou volbou.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down