Nová certifikace krmiv DLG – snížený obsah N a P

V průběhu zvyšujících se nároků na kvalitu a dosledovatelnost potravin živočišného původu je celý řetězec konfrontován s neustále se zvyšujícími požadavky. Aktuálně se Německá zemědělská splečnost (DLG) rozhodla zavést certifikaci krmiv se sníženým obsahem dusíku a fosforu. Mělo by to přinést jak snížení nákladů pro chovatele, optimalizaci potřeby těchto živin pro zvířata, tak i menší zátěž pro životní prostředí.

Krmivo dnes neslouží pouze k uspokojení živinových potřeb zvířat, ale musí také zaručit jejich zdraví a užitkovost. Krmiva jsou dále základem pro výrobu potravin šetrných k životnímu prostředí, ale i ke zvířatům, musí splňovat bezpečnost a kvalitu v potravinovém řetězci a zaručovat profit zemědělské činnosti.

Aby bylo možné splnit tyto nové požadavky, byl Centrem pro testování DLG (Německé zemědělské společnosti) zásadně přepracován koncept certifikace krmiv. Nově jako pilotní skupina se bude certifikovat krmivo se sníženým obsahem dusíku a fosforu, tomu se bude také udělovat pečeť kvality DLG. Další skupiny pro certifikaci budou brzy následovat.
„S reorganizací certifikace krmiv DLG si uvědomujeme, že na rozdíl od minulosti již krmiva v chovu zvířat nejsou jen zárukou vysokého výkonu prostřednictvím optimálního přísunu živin pro zvířata,“ shrnuje motivaci k revizi testovacích kritérií inženýr Sander Schwick, vedoucí pracovník pro certifikaci krmiv v DLG-Test Center.

Vedoucí divize pro testy vstupů na farmy Dr. Michael Eise k tomu dodává: „Použitím moderního krmiva jsme schopni a také musíme v budoucnu splnit vyšší požadavky na dobré životní podmínky zvířat. Z hlediska ochrany životního prostředí můžeme navíc velmi pozitivně ovlivnit emise ze stájí. Všechny tyto aspekty bereme v úvahu, když kompletně přepracováváme naše předpisy.
Stefano Mastrogiovanni, generální ředitel testovacího centra DLG, hodnotí strategické změny v testování krmiv jako pozitivní: „Díky této nové modulární testovací struktuře budeme moci v budoucnu reagovat mnohem rychleji na měnící se požadavky trhu, protože do testovacího rámce musíme pouze přidat tato speciální testovací kritéria a nemusíme jej úplně revidovat. Pečeť kvality DLG také zvyšuje flexibilitu jako ocenění.“
Testovací centrum DLG udělí své první certifikace se speciální značkou N-/P-reduced feed (krmivo se sníženým obsahem dusíku a fosforu) v souladu s požadavky popsanými ve složkách DLG Expert Knowledge 418, 444 a 457 pro hovězí, vepřové a drůbeží maso. Krmivo se sníženým obsahem dusíku a fosforu zaručuje, že zvířata jsou optimálně zásobována bílkovinami nebo aminokyselinami a fosforem, přičemž je maximálně sníženo vylučování těchto prvků výkaly a močí. Až 20% snížení emisí ze stájí tak může vést, zejména v některých oblastech, k významnému snížení znečištění dusičnany v půdě a podzemních vodách, aniž by to zatěžovalo chovatele zvířat zvýšenými náklady. Jak je obvyklé, všechna krmiva s uděleným certifikátem DLG podléhají nepřetržité kontrole.*
Zdroj: www.dlg.org

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down