21.12.2021 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová kritéria pro šlechtění otcovských plemen prasat

Šlechtění otcovských plemen prasat zařazených v národním programu CzePig je zaměřené především na produkci masa. Od roku 2021 bylo šlechtění otcovských plemen rozšířeno o nové znaky s platností do roku 2030. Kromě intenzity růstu během testace a celoživotního průměrného denního přírůstku byly pro jednotlivá otcovská plemena podrobněji definovány cílové hodnoty růstu (například od narození do začátku testu, nebo věk při dosažení 100 kg živé hmotnosti). Nově byly stanoveny konkrétní cíle, a to pro efektivnost využití krmiv (konverze 2,2 kg krmiva na kilogram přírůstku) a výskyt vrozených vývojových vad (do 0,1 %).

Cílem práce specialistů z Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i. (Ing. Zuzana Krupová, Ph.D., Ing. Eliška Žáková, Ph.D., Ing. Emil Krupa, Ph.D., Ing. Ludmila Zavadilová, CSc.), bylo rozšířit počet selekčních kritérií otcovských plemen o znaky spermatu a vypočíst selekční odezvu na šlechtění při použití rozšířených selekčních kritérií. V práci byly aktualizovány genetické a ekonomické ukazatele všech znaků a aplikovány všeobecné principy teorie selekčních indexů.

Selekční odezva u aktuálních šlechtitelských cílů otcovských plemen prasat zařazené v národním programu CzePig je žádoucí. Dochází ke zvyšování intenzity růstu a produkce libového masa a vzhledem k příznivým genetickým korelacím se pravděpodobně nepřímo mírně zlepšuje i efektivnost využití krmiv. Rozšíření šlechtitelských cílů a selekčních kritérií otcovských plemen o kvalitativní ukazatele spermatu by mělo na užitkovost otcovských plemen a tím i jejich potomstva pozitivní vliv. Při rozšíření by bylo možné využít jak základní, tak i komplexnější ukazatele spermatu při zachování genetického zisku u aktuálních i nových šlechtitelských cílů. Současně by byla zachována spolehlivost (tj. přesnost) výběru zvířat a mírně navýšen celkový ekonomický efekt selekce. Prezentované výsledky přispívají k naplnění celkového záměru rozšiřovat selekční kritéria otcovských plemen prasat. V budoucnu by to mohly být například efektivnost využití krmiv a přežitelnost selat a běhounů.*

Více se dočtete v lednovém čísle časopisu Náš chov.

 

 

Kanec plemene duroc
Kanec plemene pietrain
Kanec syntetické hybridní linie H38
Kanec syntetické hybridní linie H48

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down