23.02.2021 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová legislativa zvyšuje zabezpečení chovů

Přestože Česká republika byla celosvětově znovu uznána za zemi prostou afrického moru prasat, Státní veterinární správa nejenže dále pokračuje v celoplošném monitoringu, ale vyhlašuje další opatření zajišťující vyšší zabezpečení chovů.

V listopadu loňského roku Státní veterinární správa upozornila chovatele prasat na zpřísnění legislativy, která upravuje pravidla pro oplocení jejich chovů. V jejím rámci se musí nejpozději do konce letošního roku všechny stavby určené k chovu prasat, včetně pomocných staveb na uskladnění krmiva a steliva pro prasata, oplotit. Venkovní výběhy pak musí být zajištěné dvojitou bariérou. Aktuální novela zpřesňuje a zpřísňuje plnění stávajících opatření.
S ohledem na zhoršování nákazové situace a šířením afrického moru prasat v sousedních zemích Státní veterinární správa upozorňuje tuzemské chovatele prasat na povinnost evidovat všechny chovy u Českomoravské společnosti chovatelů. A to včetně chovů s jedním prasetem, na něž se po změně evropské legislativy již nevztahuje výjimka ze zákona. Hlavním důvodem této změny související s rostoucí hrozbou AMP.je, aby dozorové orgány měly přehled o všech chovech prasat a mohly rychle reagovat na změněnou nákazovou situaci. V současné době tak se výjimka z povinné registrace vztahuje pouze na dočasné přemístění prasete k jinému chovateli na dobu nepřesahující sedm dní. Jsou to zpravidla případy zakoupení vykrmeného prasete za účelem domácí porážky.
V rámci celoplošného monitoringu se na celém území vyšetřují všechna nalezená uhynulá prasata divoká, a to včetně prasat sražených dopravním prostředkem (podpořeno vyplácením nálezného v částce dvou tisíc korun za kus). Prasata domácí se vyšetřují na africký mor prasat jen v případech náhlých úhynů bez jasné příčiny nebo s podezřením na nákazu, při hromadných úhynech a u zmetalek.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down