10.07.2023 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová pravidla pro NGTs

Evropa by konečně nemusel zaostávat za ostatními státy světa. Nová pravidla pro moderní techniky šlechtění  (NGT) navrhla minulý týden Evropská komise. 

"Geneticky modifikované organismy (GMOs) zůstávají pro evropský trh tabu a jsou přísně regulované. Okno příležitosti se však otvírá pro tzv. nové genomické techniky (NGTs), které představují šetrnější a modernější alternativu."  takto si představuje Evropská komise svou novou vizi nebo chcete-li politiku. 

Do kategorie NGTs spadají inovativní vědecké metody, které mohou upravit určité vlastnosti rostlin. Plodiny se díky tomu mohou stát odolnější vůči škůdcům či klimatickým změnám. Díky upraveným genům by tak nemusely potřebovat tolik chemických pesticidů či hnojiv.

„Inovace jsou nedílnou součástí našeho programu udržitelnosti v rámci Zelené dohody pro Evropu, zejména v oblasti potravin. Chceme našim zemědělcům poskytnout nástroje, které jim umožní produkovat zdravé a bezpečné potraviny přizpůsobené měnícím se klimatickým podmínkám a šetrné k naší planetě,“ uvedla při prezentaci návrhu evropská komisařka pro zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakides.

Konkrétně Komise navrhuje vytvořit dvě kategorie pro regulaci NGTs. Do první skupiny by měly spadat upravené rostliny „srovnatelné“ s přirozeně vyskytujícími se druhy. Druhou kategorii by měly tvořit plodiny, které mají za sebou „složitější změny“. Na každou kategorii se přitom budou uplatňovat jiné požadavky pro jejich uvedení na trh.

První kategorie by podle Komise měla podléhat povinnosti notifikovat úřady, s upravenými rostlinami by však mělo být nakládáno stejně jako s těmi konvenčními. Produkty vyrobené z šetrně upravených rostlin by podle návrhu neměly podléhat žádnému povinnému monitoringu a označování. Jinak to bude pouze u osiv, ta by podle Komise označena být měla, aby si zemědělci mohli zvolit, zda zasejí upravenou či neupravenou variantu plodin.

Druhá kategorie upravených rostlin bude podléhat přísnějším pravidlům, které stanovuje směrnice EU o geneticky modifikovaných organismech z roku 1999. Ta zůstává nadále platná – alespoň to tak plánuje Evropská komise. Výrazně upravené plodiny tak budou dle návrhu v podstatě spadat pod definici a regulaci GMO.

„Nová pravidla představují zásadní zlom pro zemědělce i spotřebitele v celé EU. Jsem velkým zastáncem povolení technik editace genomu v zemědělství. Jejich využití v praxi znamená odolnější, kvalitnější i zdravější potraviny,“ uvedla k čerstvě zveřejněnému návrhu europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).

Zdroj: Euactiv

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down