Nová pravidla zpřísňují obchodní normy pro vejce z volného chovu

Producenti vajec z chovu nosnic v systému s volným výběhem budou mít možnost pokračovat v uvádění svých produktů na trh, i když jejich slepice mají omezený přístup do otevřeného prostoru z důvodu možného vypuknutí ptačí chřipky. Původní norma platná v celé EU od roku 2008 umožňovala producentům vajec pokračovat v uvádění svých produktů na trh jako vajec z volného výběhu, a to přestože slepice neměly přístup na otevřený vzduch po dobu až 12 týdnů. Poslední změna, která vstoupí v platnost dne 25. listopadu 2017, prodlouží toto období na 16 týdnů.

Změny pravidel přicházejí jako přímá reakce Evropské komise na obavy, které mají chovatelé slepic v EU z možných hospodářských ztrát na farmách s volným ustájením. Ve státech s vysokým rizikem infekce influenzou vyžadují veterinární předpisy platné v celé EU, aby slepice byly chovány v uzavřených prostorách, aby se snížilo riziko infekce od stěhovavých ptáků. To je však přímo v rozporu s pravidly EU pro požadavky na vejce z výběhových chovů, která stanoví, že nosnice musí mít nepřetržitý denní přístup do venkovního prostoru.
Po rozsáhlých konzultacích se zúčastněnými stranami komise rozhodla o prodloužení doby uzavření nosnic ve stáji  s ohledem na zkušenosti z minulého roku s HPAI, aby se snížilo hlavní riziko jeho přenosu. To vedlo k tomu, že producenti vajec ztratili prémii za produkci šetrnou k welfare zvířat. Podle komise je prodloužení oprávněné, aby pomohlo minimalizovat finanční ztráty, které vzniknou producentům vajec v případě zjištění, že se nacházejí v ohnisku nákazy.
Protože dvanáctitýdenní výjimka byla považována za příliš krátkou vzhledem k prodloužení chřipkové epidemie v EU. Vejce z takových chovů se považují za „vejce ze stájí“, pokud byly slepice v uzavřených prostorách. To samozřejmě vedlo u chovatelů k hospodářským ztrátám.

Kvůli pravděpodobnosti dalšího výskytu ptačí chřipky v budoucnu, po diskusích s orgány členských států a zúčastněných stran drůbežářského průmyslu, bylo rozhodnuto prodloužit období z 12 na 16 týdnů. Nová pravidla také objasňují, že tato povinnost platí na úrovni hejn (spíše než regionů nebo hospodářství).

V současné době se v EU chová přibližně 390 milionů slepic, přibližně 54 milionů (14 %) je ustájeno v systémech volného výběhu. Tento způsob ustájení je důležitý hlavně ve Velké Británii (53 % nosnic), Irsku (40 %), Rakousku (21 %), Francie a Německu (obě země 18 %) a Nizozemsku (17 %). Podle počtu nosnic má Velká Británie í největší podíl na počtu volně žijících slepic v EU (41 %), následuje Německo (17 %), Francie (16 %) a Nizozemsko (10 %). V Německu, Nizozemsku, Velké Británii, Belgii, Francii a Irsku měla omezení zavedená v důsledku ptačí chřipky v roce 2016/2017 obzvlášť silný dopad.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down