29.06.2009 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová stáj pro prasata

Novou farmu v maďarském Nemesnádudvaru navštívili v květnu také chovatelé prasat z České republiky. Zajímali se o technologii ustájení prasnic v porodně, která je součástí celého chovu prasat od narození přes odchov selat až po jejich výkrm.

Farma leží v oblasti Bács-Kiskun v jižním Maďarsku asi 170 km od Budapešti. V porovnání s jiným maďarskými kraji se zde nachází druhý nejvyšší počet prasat (10 % produkce vepřového masa v Maďarsku).

Podnik vlastní mladý německý farmář ze Stuttgartu, který hospodaří na 3700 ha zemědělské půdy a nyní rekonstruoval farmu pro chov prasat. Rozloha celé farmy je 18 503 m2. Projekt byl plánován tak, aby vnitřní cesty propojily všechny budovy s jednotlivými odděleními. Každá kategorie zvířat je situována v oddělené stáji. Březí prasnice jsou ustájeny skupinově a krmeny krmným automatem Callmatic od firmy Big Dutchman. V březárně je pět oddělení po 72 zvířatech a dvě oddělení po 18 prasnicích. Celkem se na farmě chová 1600 produkčních prasnic. V eros centru je 540 míst a prasničky a prasnice jsou ustájeny individuálně. Prasničky jsou odchovávány od hmotnosti 30 kg ve čtyřech odděleních po 480 kusech po deseti zvířatech v kotci.

 

Porodna prasnic

Prasnice jsou ustájeny v porodních kotcích, které jsou z poloviny zaroštované a polovinu tvoří pevná vyhřívaná betonová podlaha vybavena celoplastovým krytem pro selata. Celý komplex stájí je postaven z betonových konstrukcí, prefabrikátů dovezených z Dánska (tzv. stavebnicový systém). Zábrany pro prasnice jsou žárově zinkované s možností změny délky a šířky, s nastavitelnou zábranou proti zalehnutí selat. Porodní kotce jsou dále vybaveny pevnými žlaby a miskovými napáječkami. Stavební technologii stáje zajišťovala dánská firma Graakjaer, vybavení firma Big Dutchman.

Prasnice se krmí suchou směsí ze sklolaminátového zásobníku o objemu 13 litrů. Krmení je řízeno počítačem Big Dutchman, ve němž je možné zaznamenávat i další údaje, jako jsou například naskladňovací hmotnost, růstová křivka, požadované přírůstky a podle toho nastavit systém krmení.

 

Regulace mikroklimatu a hospodaření s kejdou

Pro chlazení prasnic zejména v teplých letních měsících (teplota v létě je asi 35 až 45o C) jsou mezi kotci příčně zabudovány speciální trysky, které vytvářejí jemnou mlhu. Při přesunu do porodny, nebo do eros centra a zpět procházejí zvířata spojovacími chodbami vybavenými sprchami. V hale se větrá pomocí komínových ventilátorů a větracích štěrbin. Mikroklima v porodně je řízeno počítačem. Řídicí jednotka Big Dutchman – Skov snímá pomocí čidel vnitřní i vnější teplotu a vlhkost, porovnává je s hodnotami nastavenými uživatelem a po vyhodnocení nastaví stupeň otevření štěrbin a komínů a rychlost otáček ventilátorů.

V zadní části porodního kotce je zaroštovaný prostor. Po zvednutí zadní zábrany hrazení do kolmé polohy se kejda shrne do kanálů, z nichž se podtlakovým způsobem odsává do jímky. Podle technika, který nás farmou provázel, se pro kejdu využívají laguny s celkovým objemem 40 000 m3 .

 

Užitkovost v nové stáji

Na farmě se specializují na chov prasat firmy Topigs, s nimiž spolupracují už asi dva roky. Užitkovost chovu je nyní 10,3 odstaveného selete na vrh a očekává se zvýšení na 10,5 selete, tedy 25 odstavených selat na prasnici a rok ze současných 24 selat. Selata se odstavují v 7 kg živé hmotnosti. Vyřazování prasnic po každém porodu je asi 20%. Pro odchov selat je připraveno 6400 míst, za rok se vykrmí na této farmě asi 11 000 prasat. Přibližně 70 % vepřového masa se zpeněžuje na trhu v Maďarsku.

 

Klíčové informace:

·   Novou farmu si spolu se zástupci firmy BD Tech, s. r. o., dovozcem technologií Big Dutchman v ČR, prohlédli také chovatelé prasat a producenti vepřového masa z firem Vema, a. s,. Chrudim, AGPI, a. s., Písek, Lubská zemědělská, a. s. a ze ZOD Hlavnice.

·   Na farmě chovají 1600 produkčních prasnic, současná užitkovost je 10,3 odstaveného selete na vrh a 24 odstavených selat na prasnici a rok.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down