27.05.2022 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová stáj se promítla nejen do kvality mléka

Na mléčné farmě v Bohdalově chovají 880 holštýnských krav, jejich průměrná užitkovost je 12 644 kg mléka o tučnosti 3,71 % a s obsahem bílkovin 3,37 %. Podnik v minulých letech investoval do budov a dojírny k zajištění pohodlí krav i personálu. Výsledky jsou patrné, ovšem ceny vstupů rostou a dopočítat se rentability ve výrobě mléka je i pro „ostříleného živočicháře“ velkým oříškem.

Zemědělská společnost AGRAS Bohdalov je v chovatelské branži považována za elitní podnik s chovem holštýnských krav. Tomu odpovídají například dlouholeté výstavní úspěchy z národních výstav (několik národních šampiónek plemene), ale také letošní třetí místo v soutěži Mléčná farma roku, kde se současně vyhodnocují ukazatele produkce, reprodukce a kvality mléka. 

AGRAS Bohdalov a. s. hospodaří v nadmořské výšce 560 až 700 m na rozhraní okresů Žďár nad Sázavou a Jihlava. Rozloha zemědělské půdy činí 1300 ha. Specializací podniku je produkce tržního mléka, které tvoří hlavní zdroj příjmů.  Z celkové rozlohy je 300 ha trvalých travních porostů a asi 1000 ha orné půdy. Plodiny se pěstují převážně pro zajištění krmiva pro potřeby chovu dojnic – asi 400 ha obilovin, 250 ha silážních kukuřic a 240 ha jetelotrav.

V roce 2019 společnost vybudovala dvě stáje pro produkční krávy spolu s dojírnou. Kromě nového provozu byly zachovány původní stáje, kde jsou ustájeny krávy stojící na sucho a v mlezivovém období, jalovice i léčená zvířata.

Vedoucí živočišné výroby Ing. Vladimír Musil, který je zároveň místopředsedou představenstva a výživářským poradcem, se pokusil nastínit, co všechno přispívá k dobrým výsledkům chovu:

Inovace areálu v Bohdalově

Všechny krávy byly ještě před dvěma lety ustájeny ve volných boxových stájích, jako podestýlka sloužila sláma. Během realizace investice vyrostly v Bohdalově dvě stáje – hlavní šestiřadá o rozměrech 144 x 37 m – zde je ustájeno 579 produkčních zvířat v šesti skupinách. Vedle ní vznikla čtyřřadá stáj s kapacitou 192 míst. Mezi stájemi je paralelní dojírna Boumatic 2 x 20 s rychlým odchodem a s naháněním krčkem.

Celý článek najdete v Našem chovu 6/2022.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down