08.06.2017 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová stáj vyrostla rychle

Nedaleko Jablonného nad Orlicí hospodaří v nadmořských výškách 550 až 700 metrů společnost AGROSPOL Výprachtice, s. r. o. Firma vznikla v lednu 1999 ze Zemědělského družstva Výprachtice, v současnosti obhospodařuje asi 950 ha, z toho připadá 600 ha na půdu ornou. V rostlinné výrobě se společnost soustřeďuje především na zajištění krmiva pro živočišnou výrobu, dále pěstuje řepku, obilí a trávy na semeno.

Podle jednatele společnosti Josefa Chládka AGROSPOL v současné době chová 730 kusů skotu, z toho 300 dojnic. „Středisko živočišné výroby v části obce zvané Malá strana fungovalo několik desítek let. Celková modernizace už byla nutností. Výběrové řízení na stavbu vyhrála společnost S.O.K. stavební, s. r. o., Třebíč. Stáj i dojírna jsou vyrobeny z prefabrikovaných betonových dílů, což je v České republice unikát,“ konstatoval Josef Chládek.

Projektové přípravy akce „Modernizace farmy Výprachtice“ začaly v prvních měsících roku 2014. Projekt počítal s výstavbou nové stáje, dojírny a venkovní plochy pro telata. Jak uvedl jednatel podniku AGROSPOL, k předání staveniště generálnímu dodavateli a zahájení výstavby dojírny došlo v polovině dubna 2016.

„Práce pokračovaly rychle, a proto se zkušební provoz dojírny mohl spustit už počátkem srpna, přesně 106 dní od zahájení stavby. Ve stejný den začala demolice staré stáje K2, na jejímž místě v průběhu září až listopadu 2016 vyrostla tato nová produkční stáj,“ uvedl Josef Chládek.

Při výstavbě produkční stáje byly použity moderní technologie, například prefabrikované díly krmného žlabu nebo dělící stěny mezi sekcemi. Také celá konstrukce dojírny je z prefabrikovaných dílů. Na střeše stáje je otevíratelná větrací štěrbina od firmy HAZE.*

 

Více si přečtete v Našem chovu č. 7/2017

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down