Ve středisku v Kamenici u Jihlavy provozované společností Selma, a. s., pořídili novou technologii porodních kotců. Oproti konvenčním kotcům se nová technologie odlišuje vyjížděcím ložem pod prasnicí. Technické řešení spočívá v pneumatických pístech, které zvednou prasnici v okamžiku vstávání. Selata se tak dostanou pod úroveň prasnice, čímž se prakticky znemožňuje jejich zalehnutí. Znovu se pak spustí dolů poté, co si prasnice opět lehne.
Akciová společnost SELMA se věnuje produkci prasat již čtvrt století. Chov má rozčleněn do čtyřech středisek, která se nacházejí v Kamenici, Telči, Pavlově a Zhoři, přičemž pod naposledy jmenované středisko spadají další dvě farmy, a to Nadějov a Jersín.
Původní stáje pro prasnice v Kamenici, Pavlově a ve Zhoři prošly větší modernizací již po roce 2000. Z důvodu vysokého počtu zalehnutých selat prasnicí se chovatelé v loňském roce rozhodli porodnu v Kamenici opět zrekonstruovat. Záměrem přitom bylo vybudovat moderní provoz využívající teplo z provozované bioplynové stanice.
„Víceméně náhodou jsme se dozvěděli o porodních kotcích s vyjížděcím ložem pro prasnici, které se vyrábějí v Nizozemsku. Navštívili jsme proto výzkumný ústav pro chov prasat univerzity ve Wageningenu, kde byly tyto kotce instalované. Měli jsme možnost vidět, jak porodní kotce fungují v praxi, ale i jak se vyrábějí,“ vylíčil následné události ředitel společnosti SELMA, a. s., Ing. Stanislav Vorálek.
Podle jeho slov je porodní kotce s vyjížděcím ložem pro prasnici oslovili natolik, že nechali přepracovat původní projekt. Následně podali žádost o dotaci a vyhlásili výběrové řízení. Přestože tyto porodní kotce vyrábí ve světě několik firem, do výběrového řízení se přihlásili jen Nizozemci, respektive firma Nooyen, která byla jednou ze subdodavatelských firem. Příjemným překvapením pak bylo, že nová technologie porodních kotců byla oproti těm klasickým, dodávaným v Česku, levnější.
V porovnání s předchozími kotci s kombinovanou betonovo-roštovou podlahou, jsou nové kotce celoroštové. Zatímco pod prasnicí tvoří podlahu rošt z litiny a železa, tedy z materiálu, který účinně odvádí teplo, okolo porodního stání jsou ocelové díly potažené plastem s hladkými hranami, takže se nikde nemohou držet nečistoty. Plastový materiál na roštu pod selaty je v porovnání s běžnými plastovými rošty měkčí, na omak příjemnější a selatům nezpůsobuje žádné oděrky. Součástí plastové podlahy pro selata je i vodou vyhřívaná podlážka zapracovaná do roštového monolitu.
Modernizace porodny v Kamenici, která probíhala loni od prvního dubna do jednatřicátého října za plného provozu, si vyžádala mírné snížení stavu prasnic. Konečný stav prasnic ve středisku se tak ustálil na 930 kusech.
„Po necelém ročním provozu dosahujeme na farmě v Kamenici okolo třiceti odchovaných selat na prasnici. A to jsme nerepopulovali stádo, máme šlechtitelský i rozmnožovací chov a v uzavřeném obratu stále využíváme českou genetiku,“ konstatoval ředitel společnosti SELMA, a. s., která ve svém chovu používá technologii porodních kotců s vyjížděcím ložem pro prasnici jako jediná v republice.*
Více se dočtete v říjnovém čísle časopisu Náš chov