09.05.2023 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové ohnisko AMP je na Českolipsku

U uloveného prasete divokého v katastru obce Hradčany u Mimoně v Libereckém kraji byl 4. května potvrzen africký mor prasat. Protože se jedná o nové ohnisko, Státní veterinární správa vymezila v této oblasti takzvané pásmo infekce, v němž nařídila mimořádná veterinární opatření. V jejich rámci je mimo jiné zakázáno lovit zvěř a krmit prasata divoká, omezen bude i pohyb obyvatel mimo vyznačené cesty a bude zintenzivněno vyhledávání a sběr těl uhynulých divočáků.

Podle ústředního ředitele Státní veterinární správy Zbyňka Semeráda je cílem přijatých opatření jednak minimalizovat šíření nákazy v populaci prasat divokých a jednak ochránit chovy prasat domácích před zavlečením uvedené nákazy.  

Do oblasti s novým výskytem nákazy na Českolipsku je zahrnuto a v nařízení vyjmenováno čtrnáct katastrálních území obcí v Libereckém kraji. Uvedená lokalita je od potvrzených míst na Frýdlantsku vzdálená asi 50 km. Obce, na něž se mimořádná opatření vztahují, musí nejpozději do 12. května provést soupis všech prasat chovaných v domácnostech. Chovatelé, kteří chovají prasata k nekomerčním účelům, budou muset nechat prasata do deseti dnů porazit.

V pásmu infekce je zakázáno chovat prasata ve venkovních prostorech, stejně jako je přemísťovat s výjimkou převozu k okamžitému poražení na jatky. Produkty živočišného původu získané z volně žijících prasat v oblasti bude možné přemísťovat jedině na základě odůvodněné výjimky udělené Krajskou veterinární správou pro Liberecký kraj.*

 

Čtvrtého května bylo na Českolipsku potvrzeno nové ohnisko afrického moru prasat
Pásmo infekce vymezené okolo nového ohniska

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down