28.10.2021 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové ohnisko ptačí chřipky na Vysočině

V České republice bylo po měsíci potvrzeno nové ohnisko ptačí chřipky. Nachází se v komerčním chovu drůbeže v obci Rohozná u Jihlavy v Kraji Vysočina. Na rozdíl od předchozích letošních případů se jedná o nízce patogenní aviární influenzu. Vzhledem k tomu že jde o subtyp H5N1, který může být potenciálně nebezpečný i pro člověka, bude veškerá drůbež v chovu utracena.

Viry nízce patogenního typu aviární influenzy způsobují zpravidla klinicky mírné onemocnění, avšak mají potenciál za určitých podmínek mutovat na vysoce patogenní ptačí chřipku. Proto jsou v souladu s platnou legislativou přijímána ochranná opatření. Naposledy byla nízce patogenní ptačí chřipka v chovu drůbeže v ČR zjištěna v roce 2010, u volně žijících ptáků v roce 2012. V dalších letech se vždy jednalo o vysoce patogenní variantu.

V postiženém chovu s pěti tisíci kusy drůbeže evidují na 1400 výkrmových hus, 2200 hus chovného hejna, 800 výkrmových kachen a 600 brojlerů. Nízce patogenní virus ptačí chřipky prokázala laboratoř Státního veterinárního ústavu Praha – Lysolaje v tracheálních výtěrech drůbeže, které byly provedeny na základě nálezu protilátek v krvi ptáků v rámci monitoringu aviární influenzy v chovu. Veterinární inspektoři neprodleně zahájili v chovu šetření a přijali předběžná opatření pro zabránění dalšího šíření nákazy. Krajská veterinární správa informovala hygienickou stanici.

Státní veterinární správa (SVS) nařídí mimořádná veterinární opatření a všechna drůbež v chovu bude utracena. Kolem ohniska bude vymezeno dvoukilometrové ochranné pásmo. V tomto pásmu budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření, která zakážou přesuny drůbeže, bude zakázáno pořádání hromadných akcích jako jsou burzy či výstavy ptactva, které představují velké riziko šíření nákaz drůbeže.

Základním preventivním opatřením je chov drůbeže v uzavřených objektech a zabránění kontaktu s volně žijícími ptáky. U chovů, kde není možné zajistit umístění v uzavřeném objektu, je nutné přijmout opatření, která minimalizují rizika kontaminace vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků, například umístit vodu a krmivo pod přístřešek, zabránit pohybu drůbeže na vodních plochách, kde jsou volně žijící ptáci. Dalším možným opatřením je zasíťování výběhů apod.

V letošním roce byla na území České republiky postupně vyhlášeno 38 ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže a jedno ohnisko v chovu ptáků držených v zajetí. První letošní ohnisko bylo potvrzeno 22. ledna v malochovu drůbeže v obci Dlouhá Lhota u Tábora v Jihočeském kraji. Poslední ohnisko se potvrdilo na konci září v malochovu drůbeže v obci Trhové Dušníky na Příbramsku ve Středočeském kraji.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down