Jak už se stává v posledních letech zvykem, expozici hospodářských zvířat na výstavě Náš chov opět zachraňovali ovčáci. O velmi slušný počet okolo sto padesáti zvířat dvaceti plemen ovcí a šesti plemen koz se velkou měrou přičinili chovatelé ovcí plemene clun forest, kteří v rámci dvacátého ročníku přehlídky hospodářských zvířat, technologií a chovatelských potřeb uspořádali na lyském výstavišti klubovou výstavu spojenou s bonitací aukčních beranů.
Z uvedeného počtu dvaceti plemen ovcí bylo předvedeno pět plemen s masnou užitkovostí v zastoupení suffolk, charollais, texel, dorper a berrichon du Cher. Plemena s kombinovanou užitkovostí reprezentovaly romney, bílá alpská, zwartbles, valaška, šumavka, merinolandschaf, vřesová ovce a konečně clun forest. Po jednom zástupci měla plodná plemena reprezentovaná romanovskou ovcí a mléčná plemena s východofrískou ovcí. Zbývajících pět vystavených plemen zastoupených ovcí kamerunskou, shetlandskou, ouessantskou, walliserskou černonosou a jakob se podle klasifikace Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s., řadí mezi zájmová.
V početné kolekci koz byla k vidění jak plemena s mléčnou užitkovostí (anglonubijská, bílá a hnědá krátkosrstá), tak masná (burská) a nakonec zájmová (zakrslá holandského typu a walliserská).
„Letošní novinkou výstavy Náš chov byly ovce plemene dorper, které v počtu osmi zvířat, respektive dvou beranů, jedné bahnice se dvěma jehňaty a tří jehnic v Lysé představila společnost Štros Agro.
„Momentálně máme v chovu 28 matek, z nichž bezmála polovina pochází z dovozu, a pět plemenných beranů. Kromě zmiňované masné užitkovosti a asezónní říji je velkou předností tohoto jihoafrického plemene, které se nemusí stříhat protože líná, nenáročnost, a to jak s ohledem na výživu, tak ustájení. Jeho nedostatkem je ale opět nízká plodnost, ve vrzích bývají zpravidla jedináčci,“ prozradil MVDr. Jiří Štros, který společně s otcem MVDr. Karlem Štrosem a dvěma bratry farmu provozuje.*
Více se dočtete v prosincovém čísle časopisu Náš chov.