Na Výstavišti v Lysé nad Labem proběhne od pátku 18. 9. 2020 do neděle 20. 9. 2020 mezinárodní veletrh koní a všeho, co k nim patří, Kůň 2020.

Návštěvníkům se představí jednotlivá plemena koní, kterých bude na výstavě ustájeno více než 120. Zastoupena budou teplokrevná, plnokrevná, chladnokrevná, sportovní, historická i malá plemena, poníci a miniaturní koně. Budou k vidění nejen v boxech, ale nově na třech předvadištích. Pro nejmenší koně bude instalováno v prvním patře haly A2, pro sportovní šampionáty bude sloužit předvadiště v hale A1 a hlavní doprovodný program odstartuje v pátek 18. 9. v 10 hodin v hale C.

Velmi atraktivní doprovodný program vyplní vystoupení jízdní policie, westernové show, ukázky drezury a parkuru. Mimořádná budou i představení národního hřebčína a hřebčinců (Kladrub nad Labem, Písku a Tlumačova). Návštěvníci se budou moci podívat i na jedno z kol XI. ročníku Vozatajského poháru sportovních poníků, V. ročník Mountain and Moorland šampionátu speciálních výstavních tříd a finále celorepublikové seriálové soutěže Lead Rein poháru 2020 na kolbišti v hale A1.

Nedílnou součástí výstavy Kůň 2020 bude i účast tuzemských i zahraniční firem z tohoto oboru. Vystavovatelé nabídnou veškeré zboží, výrobky či služby, které jezdci a chovatelé potřebují k výkonu své činnosti. Nebudou chybět jezdecké potřeby, přepravníky, kočáry, stájové technologie, široká nabídka krmiv a doplňků, kovářské zboží, veterinární doplňky a odborná literatura, jak říká manažer výstavy Ladislav Žoha.

Vyvrcholením pátečního a sobotního programu výstavy Kůň 2020 bude Večerní koňská Queen galashow doprovázená audiovizuálními efekty a živou hudbou. To vše dohromady s mluveným slovem moderátora připraví kouzelné prostředí pro ty nejlepší ukázky výkonů koní i jezdců. Letošní ročník je ve znamení revival kapely slavných Queen – živý doprovod jednotlivých vystoupení obstará Prague Queen, jak dodává ředitel výstaviště Ondřej Matouš.

Tak ať nám koně jdou!

Výstava je otevřená v pátek a v sobotu od 9 do 18 hodin, v neděli pak od 9 do 17 hodin.

Více informací na www.vll.cz

Veletrhy konané v areálu Výstaviště v Lysé nad Labem jsou organizovány v souladu se všemi hygienickými a mimořádnými opatřenmií. Čeká se však na vyjádření Odboru ochrany veřejného zdraví při Ministerstvu zdravotnictví, kde se žádá o přesun veletržních areálů do modelu obchodních center, která více odpovídají chování návštěvníků jako nakupujících než účastníků kulturních akcí.*

 Podle tiskové zprávy k mezinárodní výstavě Kůň 2020

 

Je to již šest let, co se výstaviště v Lysé nad Labem rozhodlo uspořádat výstavu Kůň, jejíž 24. ročník proběhne letos od 15. do 17. září. V roce 2013 při otevření nové výstavní haly C znovuobnovili tradici večerních programů a večerní koňskou galashow z důvodu velkého zájmu dva večery za sebou.

I tentokrát bude výstava obohacena o řadu novinek. V hale  A2 návštěvníci mohou vidět letos již 5. jarmark řemeslných prací s koňskou tematikou spolu s dílnami pro děti nazvaný Flerjarmark „U koní“.  Vždy dopoledne proběhne přehlídka plemen koní a odpoledne doprovodný program v hale C.

V sobotu 16. 9. bude v této hale umístěn jedinečný projekt určený pro návštěvníky s psími miláčky.

Doprovodný program:

Pátek 15. 9.

10:00 slavnostní zahájení výstavy - (hala C) a Dvorana slávy – Jaroslav Pecháček
Pátek 15. 9. a sobota 16. 9.

chovatelská přehlídka (hala C)
ukázka Dornovy metody (hala C)
vozatajský pohár (venkovní kolbiště)
odpolední program – vozatajské ukázky, dámy v sedle, spřežení, westernové ukázky, pushball,  parkur (hala C)

19:30 Večerní koňská galashow (hala C)

Neděle 17. 9.

Mountain and Moorland šampionát speciálních výstavních tříd

šesté  kolo a finále celorepublikové seriálové soutěže Lead Rein pohár 2017 (venkovní kolbiště)
chovatelská přehlídka (hala C)
vyhlášení ankety Sympaťák výstavy (hala C)
vyhlášení ocenění Osobnost výstavy – Milan Maťátko
odpolední program - vozatajské ukázky, dámy v sedle, spřežení, westernové ukázky, pushball,  parkur (hala C)

17:00 oficiální zakončení výstavy

 Pestaurace – gastronomický zážitek pro vaše psí miláčky

Vezměte své psy do Pestaurace, kde si mohou vybírat z řady laskomin od Dášenčina kuřátka po jehně Baskerville s rýží a jehněčím demi glace! Tento koncept stylové psí restaurace představila česká značka výživových programů, doplňků a krmiv nejen pro psy, Fitmin. Pestaurace je mobilní a v průběhu roku se s ní můžete setkávat ve vybraných parcích a na odborných akcích, jakými jsou například výstavy psů.*

Podle katalogu bylo na letošní národní výstavě drobných zvířat předvedeno více než šest tisíc zvířat. Podobně jako loni byly expozice s králíky, holuby a drůbeží rozšířeny ještě o morčata a po dlouhé době také o masožravá kožešinová zvířata.

 

Chovatelé na výstaviště do Lysé nad Labem přivezli více než šest tisíc králíků, holubů a drůbeže, respektive 2818 králíků pětapadesáti plemen, dále  1456 holubů zastupujících osmašedesát plemen a konečně 1747 kusů drůbeže, reprezentujících osm plemen hus, sedmnáct plemen kachen, jedno plemeno krůt a stejně tak i perliček, dále sedmašedesát plemen slepic a nakonec tři barevné rázy japonských křepelek masného typu. Jak již bylo řečeno v úvodu, součástí prezentace zvířat v základních chovatelských odbornostech byla i expozice chovatelů morčat, čítající bezmála 150 kusů asi ve dvaceti barevných rázech. Novinkou národní výstavy Chovatel, která proběhla od 20. do 22. listopadu pak bylo předvedení masožravých kožešinových zvířat. Lišky stříbrné, zlaté, křížové, ale i pesce modré a norky ve čtyřech barevných mutacích do Polabí přivezl Dr. František Ducháček ze Svitavska. Chovem těchto zvířat se zabývá již čtyřicet let. Na své farmě momentálně chová v průměru okolo tří tisíc norků v několika barevných mutacích (bílé, černé, křížové, safíry, hnědé) a přibližně 300 lišek. Zvířata jsou ustájena standardně v euroklecích (obohacených klecích) v nichž například norci mají odpočívadlo, předměty na hraní (golfové míčky, dřívka na okusování) nebo prolejzačky. Především ale mají větší podlahovou plochu. Zatímco poměr mezi šířkou a délkou legislativa neřeší, výška musí být taková, aby se zvíře v kleci mohlo bez problémů postavit. U každé klece je budník o rozměrech 30 x 25 x 30 cm, u něhož lze variabilně upravovat výšku stropu. Pro plemenná zvířata chovatel jezdí do Finska, Norska a Dánska. Zbývá dodat, že na této farmě dovedou kožky nejen vyprodukovat, ale i je zpracovat.*

Více se dočtete v časopise Náš chov

Jak už se stává v posledních letech zvykem, expozici hospodářských zvířat na výstavě Náš chov opět zachraňovali ovčáci. O velmi slušný počet okolo sto padesáti zvířat dvaceti plemen ovcí a šesti plemen koz se velkou měrou přičinili chovatelé ovcí plemene clun forest, kteří v rámci dvacátého ročníku přehlídky hospodářských zvířat, technologií a chovatelských potřeb uspořádali na lyském výstavišti klubovou výstavu spojenou s bonitací aukčních beranů.

Z uvedeného počtu dvaceti plemen ovcí bylo předvedeno pět plemen s masnou užitkovostí v zastoupení suffolk, charollais, texel, dorper a berrichon du Cher. Plemena s kombinovanou užitkovostí reprezentovaly romney, bílá alpská, zwartbles, valaška, šumavka, merinolandschaf, vřesová ovce a konečně clun forest. Po jednom zástupci měla plodná plemena reprezentovaná romanovskou ovcí a mléčná plemena s východofrískou ovcí. Zbývajících pět vystavených plemen zastoupených ovcí kamerunskou, shetlandskou, ouessantskou, walliserskou černonosou a jakob se podle klasifikace Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s., řadí mezi zájmová.

V početné kolekci koz byla k vidění jak plemena s mléčnou užitkovostí (anglonubijská, bílá a hnědá krátkosrstá), tak masná (burská) a nakonec zájmová (zakrslá holandského typu a walliserská).

„Letošní novinkou výstavy Náš chov  byly ovce plemene dorper, které v počtu osmi zvířat, respektive dvou beranů, jedné bahnice se dvěma jehňaty a tří jehnic v Lysé představila společnost Štros Agro.

„Momentálně máme v chovu 28 matek, z nichž bezmála polovina pochází z dovozu, a pět plemenných beranů. Kromě zmiňované masné užitkovosti a asezónní říji je velkou předností tohoto jihoafrického plemene, které se nemusí stříhat protože líná, nenáročnost, a to jak s ohledem na výživu, tak ustájení. Jeho nedostatkem je ale opět nízká plodnost, ve vrzích bývají zpravidla jedináčci,“ prozradil  MVDr. Jiří Štros, který společně s otcem MVDr. Karlem Štrosem a dvěma bratry farmu provozuje.*

Více se dočtete v prosincovém čísle časopisu Náš chov.

Středočeská výstava Náš chovatel, která tradičně otevírá výstavnickou sezónu na lyském výstavišti, proběhla opět společně s prezentacemi chovatelských klubů, jež obohacují nabídku předvedených zvířat ve všech základních chovatelských odbornostech. Celkový počet 3755 letos předvedených zvířat (1215 králíků, 610 kusů vodní a hrabavé drůbeže a 1930 holubů) ještě o 70 kusů rozšířila klubová expozice chovatelů zakrslých králíků teddy.

Také jubilejní desáté pokračování středočeské výstavy drobných zvířat pořádané ve dnech 17. a 18. ledna se odehrálo podle osvědčeného scénáře organizátorů, respektive Výstaviště Lysá nad Labem, s. r. o., kterému sekundovalo Krajské sdružení Středočeského kraje. Expozice předvedených zvířat ve všech základních chovatelských odbornostech tak doplňovaly speciální klubové prezentace. Pokud bychom měli být konkrétní, v drůbežářské sekci se jednalo o výstavu marasek a vyandotek. Expozici holubů zpestřily speciálky chovatelů osmi plemen holubů, respektive gigantů, rysů, slepičáků, rakovnických kotrláků,  hýlů a norimberských skřivanů, českých voláčů sivých a českých bubláků. Tradiční součástí krajské výstavy je i prezentace chovatelů zakrslých teddy králíků, stejně jako prestižní meziokresní soutěž středočeských organizací. Z přihlášených okresů se nejlépe umístili chovatelé z Kolína, kteří nasbírali 7298,5 bodu. Druhou příčku se 7284,5 bodu obsadili jejich kolegové z Mělníka následovaní chovateli z Příbrami, kteří měli v součtu o 31,5 bodu méně.*

Více se dočtete v některém z aktuálních čísel časopisu Náš chov a týdeníku Zemědělec.

Také devátá středočeská výstava Náš chovatel, která proběhla ve dnech od 10. do 12. ledna se odehrála již podle osvědčeného scénáře organizátorů, respektive Výstaviště Lysá nad Labem, s. r. o., jemuž sekundoval Koordinační aktiv Českého svazu chovatelů Středočeského kraje. Konkrétně se speciálními klubovými prezentacemi a s prestižní meziokresní soutěží středočeských organizací, do níž se opět přihlásilo všech třináct okresů, včetně Prahy. Novinkou letošní krajské výstavy králíků, holubů a drůbeže byla první Evropská výstava holubů vzniklých na bázi holuba poštovního, na níž se prezentovali tuzemští, němečtí, polští a maďarští chovatelé.

 

 

 

Krajská výstava králíků, holubů a drůbeže s názvem Náš chovatel již tradičně zahajuje výstavnickou sezónu na výstavišti . Na celkovém počtu převyšujícím 4200 letos předvedených zvířat se velkou měrou podílely speciální klubové prezentace chovatelů slepic maransek a vyandotek, dále vybraných plemen holubů, respektive brněnských voláčů, gigantů, rysů, slepičáků, rejdičů a racků, hýlů a norimberských skřivanů, rakovnických kotrláků, českých staváků, českých voláčů sivých, českých bubláků a konečně zakrslých teddy králíků.

Pokud jde o zastoupení v jednotlivých odbornostech, v expozici králíků  bylo předvedeno 1330 králíků (včetně asi 80 kusů zakrslých teddy králíků a teddy beránků) dvaapadesáti plemen – velkých, středních, malých, zakrslých s normální srstí i krátkosrstých.

Expozice drůbeže představovala 543 kusů, reprezentujících bezmála šedesát plemen. Z tohoto počtu jich bylo šest v kategorii vodní drůbeže (jedno plemeno husí a pět plemen kachen). Zbývajících třiapadesát plemen hrabavé drůbeže reprezentovala dvě plemena krůt, jedno plemeno perliček, masná linie japonských křepelek       a 49 plemen slepic.

Expozice holubů na této výstavě bývá početně i druhově bohatá. Tento trend holubáři potvrdili i letos, když do Lysé přivezli více než 2349 holubů jednaosmdesáti plemen (včetně 378 kusů reprezentujících v rámci Evropské výstavy holubů vzniklých na bázi holuba poštovního plemena gigant, americký výstavní a polský poštovní výstavní).*

Více se dočtete v časopisu Náš chov

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down