07.08.2014 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novinky pro chovatele

Novinky pro chovatele
Naše i zahraniční chovatele hospodářských zvířat lákají novinky, které během rozmanitých akcí představují společnosti podnikající v tomto oboru, ať už se jedná o inovace z oblasti genetiky a šlechtění, výživy a krmení nebo technologií. Mnoho možností, jak načerpat nové informace, je zpravidla na některém zemědělském veletrhu, často s přívlastkem mezinárodní. Jeden z nich se konal před létem také v Utrechtu v Nizozemsku.

Veletrh s názvem VIV Europe se zařadil mezi nejprestižnější evropské veletrhy. Zájemcům se tu představily inovace především pro chovy prasat a drůbeže, nechyběly ovšem ani technologické vychytávky či krmné doplňky pro přežvýkavce. Na své si přišli i zájemci o veterinární problematiku a udržitelné zemědělství.

Česká účast
Tak jako téměř na všech významných evropských akcích, i v Utrechtu zněla čeština. A to nejen mezi návštěvníky, ale také mezi vystavovateli. Firmou, která hájila naše barvy, byla společnost AGE, s. r. o., z Českého Meziříčí.
Podle jejího ředitele Ing. Ladislava Martínka se na veletrhu VIV Europe společnost AGE prezentovala především technologiemi pro chov drůbeže. Jednou z nich jsou univerzální montované haly pro chov různých kategorií drůbeže. Délka haly záleží na přání chovatele a je násobkem modulů po 3 a 4,5 m. Výhodou celé koncepce je snadná a rychlá výstavba. Mezi další klady patří:
• Ocelová konstrukce vně stavby = žádné překážky pro proudění vzduchu.
• Kompletně zinkovaná konstrukce zvyšuje životnost stavby.
• Snadno omyvatelný vnitřní plášť = rychlá a účinná údržba.
• Použití PU panelů - vynikající izolační vlastnosti.
Jako účinnou ochranu před extrémně vysokými teplotami nabízí společnost AGE tunelovou ventilaci, která eliminuje možné nevýhody tryskového chlazení prostředí uvnitř stáje. Účinně snižuje pocitovou teplotu chovaných zvířat a výsledkem jejího použití je podle Ladislava Martínka snížení procenta úhynu drůbeže.

Využitelný dusík
Naše rodná řeč byla slyšet i v další expozici. Krmivářskou společnost EW Nutrition zatupuje ve střední a východní Evropě Ing. Radek Nigrin. Podle jeho slov přikládá firma prezentaci na mezinárodních veletrzích značnou důležitost. „Rád bych představil novinku s názvem Prote-N. Jedná se o pomalu uvolňovaný chráněný nebílkovinný dusík určený do krmných směsí pro přežvýkavce. Obdukace pomocí polymerů umožňuje postupné uvolňování dusíku kontrolovaným způsobem. Křivka uvolnění dusíku je optimální a blíží se sóje,“ přiblížil produkt Ing. Nigrin.
Tento produkt se stejně jako několik typů dalších chráněných aditiv vyrábí v novém závodě společnosti EW Nutrition v Brazílii. Jak dále informoval zástupce firmy, o chráněnou močovinu je mezi chovateli i výrobci premixů a krmných směsí značný zájem.: „Mimo Evropy máme ohlasy i z takových míst jako je Jihoafrická republika, Brazílie nebo Pakistán. Současná situace na trhu bílkovinných zdrojů není jednoduchá, ceny sóji se již nějaký čas drží poměrně vysoko. Proto je Prote-N pro chovatele i ekonomicky zajímavý,“ doplnil Ing. Nigrin.

Více si přečtete v srpnovém čísle Farmáře

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down