Novostavba nebo rekonstruovaná stáj

Výstavba nových stájí a adaptace, případně rekonstrukce ustájovacích objektů pro chov hospodářských zvířat by měla maximálně odrážet snahy o zlepšování welfare zvířat. Návrh a provozování stáje v souladu s požadavky welfare má totiž přímý vliv nejen na udržení dobrého zdravotního stavu zvířat, ale také zvyšuje šance na maximální využití jejich genetického potenciálu, a to jak ve vztahu k produkčním, tak reprodukčním ukazatelům. V neposlední řadě minimalizuje také negativní vliv chovu zvířat na životní prostředí.

Specialisté z Výzkumného ústavu živočišné výroby ve své práci porovnávali rekonstruované stáje s novými objekty pro ustájení hospodářských zvířat. Při analýze výsledků vycházeli jednak z dostupné naší i zahraniční odborné literatury (Web of Science), ale zejména z praktických zkušeností.

 

Moderní produkční stáj pro dojnice
Moderní produkční stáj pro dojnice

Požadavky na výběr lokality

Všechny subjekty, které plánují výstavbu stájí a zařízení pro živočišnou výrobu, ale i rekonstrukci objektů pro ustájení zvířat, mají ještě před započetím stavebních prací povinnost vyžádat si stanovisko Státní veterinární správy, že uvažovaná výstavba je v souladu s platnou legislativou. Projektovou dokumentaci a projekty staveb pro chov hospodářských zvířat posuzují a schvalují místně příslušné orgány Státní veterinární správy ČR.

Ve veterinárně hygienických požadavcích na výběr vhodné lokality na výstavbu stáje se například uvádí, že by se mělo jednat o suché, dostatečně únosné místo na rovném nebo mírně svažitém pozemku chráněném před převládajícími větry. Dále, aby základová půda byla tvořená málo stlačitelnými zeminami a horninami (lehce rozpojitelné horniny poloskalní, zeminy štěrkovité a písčité) s jednotlivými vrstvami o přibližně stálé mocnosti vodorovně uložených vrstev. Hladina spodní vody by měla být minimálně 0,5 m pod základy, respektive 2 m pod povrchem terénu. Vodorovný, málo členitý povrch pozemku by měl mít terén ve sklonu od 0,5 do 3,0 %, orientovaný jižním směrem (J, JV, JZ), který ho bude chránit před převládajícími větry. Nevhodné lokality pro výstavbu stájí zahrnují zaplavovaná nebo podmáčená území; dále plochy vystavené nadměrným účinkům větru; terén se svažitostí převyšující 8o; terén odvodněný drenáží nebo terén, kde hladina podzemní vody je trvale nebo přechodně nad úrovní základů.

Jeden z praktikovaných konceptů odchovu telat na mléčné výčivě
Jeden z praktikovaných konceptů odchovu telat na mléčné výčivě

 

Čemu věnovat pozornost

Zapojení orgánů veterinární služby do výstavby nových objektů pro ustájení zvířat, stejně jako do rekonstrukcí a adaptací vytváří předpoklady pro možnost realizace zoohygienických preventivních opatření, a to včetně veterinárně hygienických zásad biologické ochrany chovu již v období návrhu koncepce provozu a jeho technologických systémů.

Stáj pro kategorii selat v předvýkrmu
Stáj pro kategorii selat v předvýkrmu

V základních požadavcích na novostavby a rekonstruované stájové objekty pro chov zvířat se sleduje dlouhodobost a perspektiva projektu a stanoví se jasná koncepce s výhledem na minimálně 10 až 15 let. Dále zohledňují soulad fyziologických a behaviorálních požadavků jednotlivých druhů zvířat, stejně jako zajišťují jejich materiální i nemateriální potřeby a vytvářejí předpoklady pro zabránění šíření škodlivin (např. emise, odpadní látky) do prostředí v okolí stájí. instalace kvalitních technologických systémů s odpovídajícím referencemi jejich dosavadních instalací, které sice nejsou nejlevnější, ale je možné u nich předpokládat funkčnost, menší poruchovost dlouhou životnost. Současně zohledňují také výběr kvalitních technologických systémů (ustájení, krmení, napájení, větrání, odkliz exkrementů aj.) s dlouhou životností a se záručními podmínkami. Měly by být vypracovány návrhy řešení mimořádných havarijních stavů (např. při požárech, povodních, výpadcích elektrické energie aj.), ohrožujících zdraví zvířat i ošetřovatelského personálu, ale i ekonomická analýza nákladů na novostavbu a rekonstrukci a časová návratnost investice.

Zrekonstruovaná stáj pro chov koz
Zrekonstruovaná stáj pro chov koz

Více se dočtete v článku doc. MVDr. Pavla Nováka, CSc., a Ing. Gabriely Malé, Ph.D. (z Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i., Praha – Uhříněves), který najdete v srpnovém čísle časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down