19.01.2017 | 04:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový hráč s 25 lety zkušeností

Obec Jívová se nachází nedaleko Šternberka. Její vznik se datuje do roku 1220, aktuálně zde žije 525 obyvatel. Na rodinné farmě tu hospodaří již více než patnáct let rodina Škrabalova. V současnosti obhospodařují přes 700 hektarů zemědělské půdy v průměrné nadmořské výšce 560 metrů a chovají základní stádo 230 kusů masného skotu.

Farma se zabývá klasickou zemědělskou výrobou, otec Ivo má přitom na starosti především ornou půdu o výměře 243 hektarů. Na této výměře se pěstují hlavně tržní plodiny, jako jsou ječmen, pšenice, mák nebo kmín. Dále se Ivo Škrabal stará o výkrm skotu v počtu zhruba 80 býků a téměř dvě stovky telat.

Syn Pavel hospodaří na ekologických pozemcích vedených jako trvalé travní porosty, celkem na 481 hektarech. Pod jeho pravomoci spadá základní stádo masného skotu, většinou plemene limousin. Právě pro komfort matek a narozených telat se chovatelé rozhodli zbudovat na místě nevyhovujících stájí (výkrmny prasat a odchovny telat) novou halu. Do budoucna přitom plánují i rekonstrukci dalších starších stájí.

Nová stáj plánovaná a navržená především jako porodna pojme 120 krav a stejný počet telat do věku čtyř měsíců. Jak říká Ivo Škrabal, díky nové stavbě se v chovu přechází na systém zimního telení. „Plemenice zapustíme tak, aby se většina z nich otelila během zimního období, kdy máme dostatek času na kontrolu telení,“ komentuje chovatel. O zapouštění se přitom postará šest plemenných býků, které se v Jívové aktuálně chovají. Jejich výběr nenechává chovatel náhodě, pravidelně jezdí na výběry spojené a aukcemi a tam vybírá plemeníka s dobrým ohodnocením.

Nová stavba vyrostla na místě starých stájí. Ke spolupráci si chovatel přizval firmu BoviLine, konkrétně jejího zástupce Ing. Ladislava Krále: „Při každé práci je nejdůležitější mít partnera, který spolupracovat chce. A to se v tomto případě povedlo na jedničku,“ chválí Ing. Král chovatele.*

 

Více si přečtete v Zemědělci v regionu pro Olomoucký kraj

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down