03.01.2013 | 06:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový standard i chovatelský cíl

Na své třetí klubové členské schůzi chovatelé ovcí vřesových diskutovali nad dvěma změnami, které se zásadně dotknou jejich další činnosti. Zatímco nový návrh charakteristiky a chovatelského cíle šedé ovce vřesové všichni účastníci jednohlasně schválili, plánované zrušení a náhradu bodového systému hodnocení za klasifikaci výpočtem CPH považovali za zcela nepřijatelnou alternativu.

Podle předsedy Klubu chovatelů ovcí vřesových Petra Kříže změny v názvu, charakteristice plemene a v chovatelském cíli vyplynuly z německého standardu. Jednoduše proto, že toto hrubovlné, kožichové, krátkoocasé plemeno, které se u nás chová od roku 2002 pochází ze severovýchodního Německa.
“Šedým vřesovým ovcím se v zemi původu, kde se po staletí chovají na chudých, písčitých půdách vřesovišť říká Graue Gehönrte Heidschnucke. Jsou středního tělesného rámce, se sezónní podzimní říjí. Jehňata se rodí v březnu a dubnu. Obě pohlaví jsou rohatá, berani mají šnekovitě stočené rohy do strany. Uši mají malé, šikmo postavené, krk vysoko nasazený, hruď hlubokou a klenutou. Rouno mají složené ze 75 až 80 % z podsady o jemnosti 18 až 25 μm a pesíků o 45 až 65 μm. Celkově pak stříbřitě šedě zbarvená vlna odpovídá sortimentu E – F. Hlava a končetiny jsou černé s tvrdými paznehty. Narozená jehňata jsou celá černá,” řekl na adresu exteriérových znaků Kříž.
Podle zmiňovaného standardu se jedná o rané plemeno s pohlavním dospíváním jehnic v sedmi měsících věku; u beránků je to ještě asi o dva měsíce dříve. Minimální živá hmotnost jehnic pro zapuštění je 35 kg. V dospělosti se živá hmotnost pohybuje v rozmezí od 45 do 65 kg u bahnic a 70 až 90 kg u beranů.
Plemeno poskytuje kombinovanou užitkovost s důrazem na produkci masa. Vyniká dobrými pastevními vlastnostmi, zužitkuje i méně hodnotné rostliny a lze jej perspektivně využít k řízené pastvě v chráněných oblastech. Předností plemene je dobrá kvalita masa s chutí zvěřiny a nízkým podílem loje. Nejkvalitnější kožešina se získává z jehňat v pěti až devíti měsících věku, kdy má vlna kávově hnědé zbarvení.
Pokud jde o užitkovost plemene, tak plodnost je na úrovni 150 až 180 %. Roční stříž potní vlny bahnic odpovídá množství 2až 2,5 kg, což představuje výtěžnost okolo 60 až 65 %. Další údaje jsou uvedeny v tabulce.

CPH versus bodový systém
Na zasedání Rady plemenných knih ovcí (RPKO), které proběhlo u příležitosti konání ovčácké konference v Seči padl mimo jiné návrh na zrušení bodového systému hodnocení populace vřesových ovcí, která by se podle návrhu RPKO měla klasifikovat jako ostatní plemena ovcí metodou CPH. Selekční index CPH (celkové plemenné hodnoty) u masných plemen kombinuje plemenné hodnoty pro hmotnost jehňat ve 100 dnech věku, plodnost na obahněnou bahnici a ultrazvukově změřenou hloubku hřbetních svalů a výšku podkožního tuku.
„Pro málopočetnou populaci a malá stáda ovcí vřesových je tento záměr likvidační. Zkreslené hodnoty výpočtu CPH mohou zapříčinit vyřazování kvalitních zvířat. Česká republika je jednou z mála zemí, kde jsou zvířata klasifikována touto metodou, která jednak zatěžuje chovatele administrativou a jednak je systémově nedokonalá,”argumentoval dále předseda klubu.
Současně dodal, že pokud Rada plemenných knih ovcí přijme návrh na zavedení systému hodnocení podle CPH, pak Klub chovatelů ovcí vřesových bude muset přijmout opatření, která by minimalizovala negativní dopady CPH na populaci.

Na programu členské schůze bylo i schvalování termínu elitního nákupního trhu v roce 2013. Vzhledem k naplánovanému datu (22. 6. 2013) a k podmínce předvádění beranů ve dvou až tříměsíční vlně je důležité, aby byli plemeníci ostříháni koncem března, nejpozději do konce druhé dubnové dekády.
Podle revize linií plemenných beranů ve státním registru budou na aukčním trhu klasifikovaní potomci po plemenících Viking, Vermhouth, Varadero, Viper, Vilém, Verbíř, Vojen, Vřes, Vrkoč a nová linie Veron.
“Pro rozšíření šlechtitelské základny chceme dovézt kvalitní plemenné berany z Německa. Vedle chovů produkujích plemenná zvířata je naším cílem zvýšit také počet užitkových chovů v České republice za účelem jatečné produkce. S tím souvisí i plánované založení ochranné značky pro označování masa ovcí vřesových a stanovení pravidel pro její používání,” prozradil Petr Kříž.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down