04.12.2012 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový způsob dojení krav robotem

Také firma BouMatic Robotics představila na hannoverském výstavišti své nejnovější a nejlepší výrobky. Předvedli ukázku robotizovaných stání s novým způsobem nasazování strukových násadců na vemeno, a to zezadu.

Firma představila nový koncept dojicího robota MR-S1 v září roku 2011. V současnosti využívají celkem asi šedesát robotů evropští farmáři a asi čtyřicet dalších jich bude dodáno jak do Evropy, tak také do Kanady.

Firma BouMatic je první na trhu, kdo představil automatické dojení, které nedojí krávy ze strany, ale zezadu.

Premiéra druhého nejnovějšího výrobky firmy BouMatics  proběhla v září letošního roku na výstavě Space ve francouzském Rennes. Robotické stání MR-D1 s možností dojení dvou krav vedle sebe bylo k vidění samozřejmě také v Hannoveru. Rameno robotu podojí dvě krávy a nasazuje dojicí stroj zezadu. Právě postavení dojnic vedle sebe a dojení zezadu odlišuje robota firmy BouMatic od ostatních značek.
Chovatel dojnic si nyní může vybrat mezi robotem
MR-S1 a MR-D1.  Box pro jednu krávu je určen pro farmy, kde se dojí 45–65 krav. Při současném dojení dvou krav v postavení side by side  se jich dá podojit 80–100. Přitom je tento box jen o 30 cm širší a o 60 cm delší než stání pro jednu dojnici. Tento produkt bude pro chovatele dostupný začátkem příštího roku a firma očekává, že bude ještě populárnější než jednomístný box.

Tento systém má mnoho výhod z pohledu ochrany systému i chovatele, má dobrou průchodnost a malý nárok na obestavěný prostor. Robot je standardně vybavený vstupem a výstupem na obou stranách, což umožní krávě si vybrat box. Cesty dojnic a chovatele se nekříží, protože technika je umístěna za krávou.

Robot používá 3D kameru pro měření zadních rozměrů krav, což pomáhá určit, zda je mezi zadníma nohama dostatek místa pro dosažení vemene, potom kamera určí pozici vemene měřením jeho středu, výšky a hloubky. Poté 2D kamera spolu s laserem určí přesnou polohu struků pro nadsazení dojícího stroje. Robotické rameno zajistí mytí vemene, přípravu, oddojení prvních střiků, vlastní dojení a desinfekci struků po dojení.

Firma BouMatic Robotics představila na veletrhu také robotický systém pro desinfekci struků sprejováním SR1.

Robotické rameno se používá v kruhových dojírnách, ale funguje plně automaticky. Umisťuje se podél stání dojíren a sestává z hydraulické paže, která se samočinně pohybuje spolu s krávou a vyhledá struky pomocí 3D kamerového systému. SR1  má stříkací pistol se dvěma otočnými tryskami, které produkují velmi jemnou mlhu desinfekčního prostředku pod vysokým tlakem v optimální vzdálenosti od struků.  Osa ramene se otáčí o 180o  a přitom trysky stříkají desinfekci, takže díky vzniklému  oblaku mlhy jsou struky desinfekcí dobře pokryty.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down