22.02.2018 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nudíte se? Kupte si prasátko!

Nejlépe miniprasátko, které je svým malým vrásčitým čenichem, malýma nožičkama a velkýma ušima roztomilé a pro chovatele velmi atraktivní. Chov miniprasat v bytě se poslední dobou prudce rozvíjí, jelikož prasátka jsou společenská, přátelská, překvapivě tichá a čistotná. Mají ráda děti a jsou tolerantní i k ostatním domácím zvířatům. Jejich chovatelé tvrdí, že v mnohém předčí kočky i psy, pro něž by do budoucna mohla být vážnou konkurencí.

V jejich prospěch hovoří, že mají méně zdravotních problémů, méně nemocí přenosných na člověka a jsou všežravci. Také jsou skvělou alternativou pro lidi s alergií na zvířecí chlupy, jelikož nemají kožešinu, ale štětiny, jejich kůže je velmi podobná lidské a navíc prasata se nepotí, jelikož nemají potní žlázy.

Prasata jsou velmi inteligentní, v pomyslném žebříčku inteligence zaujímají čtvrté místo po člověku, opicích a delfínech a jsou nejchytřejší domestikovaná zvířata na světě. Prase se naučí pohybovat kurzorem na obrazovce monitoru a dokonce umí rozlišovat mezi kresbami, které už vidělo, od těch, které vidí poprvé. Také se naučí chodit na toaletu nebo zazvonit na zvonek a oznámit majitelům, že je třeba jít ven.

Záliba chovat prasata jako domácí společníky vznikla ve druhé polovině minulého století, kdy se v Americe stala velmi populární vietnamská zakrslá prasata, ale skutečný rozmach nastal teprve nedávno, když se světové celebrity začaly objevovat v doprovodu malých roztomilých prasátek a díky internetu se miniprasátka stávají slavnější než jejich chovatelé.

Miniprasata jsou při narození velikosti čajového šálku, proto se jim říká šálková prasata. Dospívají ve dvou letech, hmotnost by se měla pohybovat v rozmezí 10–30 kg a výška 30–35 cm, dožívají se 18–20 let a jejich cena se pohybuje od 200 do 700 eur (čím je prase menší, tím je cennější). Avšak existují některá rizika spojená s koupí miniprasete oproti jiným běžným domácím zvířatům. Největším problémem je, že zatím neexistuje uznané plemeno šálkové prase, a tak neexistuje záruka, že prase prodávané jako mini či mikro skutečně zůstane malé. Proto je dobré při pořizování miniprasete vidět jeho rodiče a pokud to je možné, i prarodiče. Důležité také je dodržovat restringovaný krmný režim a prasátka nepřekrmovat, protože stejně jako jejich velcí příbůzní mají sklon k tučnění.*

 

Více si přečtete ve Farmáři č. 2/2018

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down