09.07.2015 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nukleový chov pro ZD Mladotice

Zemědělské družstvo Mladotice je jedním z mála klasicky hospodařících podniků, které se snaží zachovat přeštické černostrakaté prase pro další generace. Ve svém šlechtitelském chovu s jednaosmdesáti plemennými prasnicemi našeho národního plemene vyšlechtěného v západních Čechách ještě eviduje patnáct kanců všech deseti genealogických linií. Právě tato skutečnost a vynikající chovatelské výsledky byly pro Svaz chovatelů prasat v Čechách a na Moravě dostatečným argumentem, aby uvedenému západočeskému podniku navrhl udělení statutu nukleového chovu.

 

 

 

Zatímco ještě v roce 2012 bylo v republice posledních 200 plemenných zvířat rozmístěných v pěti chovech, dnes se na dvojnásobných počtech přeštických prasat reprezentovaných 466 prasnicemi a jednaosmdesáti kanci deseti linií (Akoga, Amperor, Mason, Pirát, Pirátek, Sáčko, Sokolík, Sudet, Viskont a Wiskont) podílí devatenáct chovů. Z tohoto počtu se však jenom část věnuje plemenářské práci.

„Ke stálicím, na nichž lze stavět, samozřejmě patří i chov přeštického černostrakatého prasete ZD Mladotice, který je klíčový i  z toho důvodu, že využívá všechny genealogické linie. V posledních letech přibylo hodně malých chovů, kde produkují hlavně maso a plemenářské práci nevěnují takovou pozornost. Naším záměrem je proto rozdělit populaci přeštických černostrakatých prasat na dvě části. Zatímco v první by byly nukleové chovy se zvířaty s nejvyšší úrovní genetiky, druhá část by zahrnovala rezervní šlechtitelské chovy s produkcí plemenných zvířat pro vlastní obnovu stáda. Rozdělení bude mít vazbu i na dotace ve prospěch chovů, které se cíleně zabývají šlechtěním,“ prozradil připravovanou změnu v metodice stanovující strategii chovu našeho národního plemene ředitel Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Ing. Jan Stibal.*

 

Více se dočtete v srpnovém čísle časopisu Náš chov

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down