Nutriční svalová dystrofie přežvýkavců

Nutriční svalová dystrofie je onemocněním svalů postihujícím přežvýkavce a koně. Onemocnění je způsobené deficitem selenu a/nebo vitamínu E, což jsou živiny s důležitou antioxidační funkcí v organismu, chrání buňky před peroxidačním poškozením. Důsledkem jejich nedostatku dochází k poškození myokardu a/nebo kosterních svalů. U mláďat je onemocnění často smrtelné, ani okamžité podání selenu a vitamínu E neobnoví dostatečně rychle svalovou činnost.

Nutriční svalová dystrofie, označovaná také jako „onemocnění bílých svalů“ (white muscle disease), je onemocněním svalů postihujícím mnoho druhů zvířat. Projevuje se vznikem lézí na kosterním nebo srdečním svalstvu. Ve svalové tkáni jsou vidět bledší až bílé sušší pruhy se vzhledem vařeného kuřecího masa, které vznikají v důsledku dystrofie a kalcifikace svalů. Díky těmto degenerativním změnám svalstva vzniklo anglické označení onemocnění white muscle disease. Změny mohou postihnout jednu nebo více svalových skupin. Léze příčně pruhovaných svalů jsou obvykle bilaterálně symetrické. Nutriční svalová dystrofie je onemocnění způsobené deficitem selenu a/nebo vitamínu E. Onemocnění se může projevovat ve dvou formách podle typu poškozené svaloviny. Nejzhoubnější je forma poškozující myokard, nejčastěji se jedná o vrozené poškození, mláďata po narození často rychle hynou na srdeční selhání. Forma poškozující kosterní svalstvo se může také rozvinout už během intrauterinního vývoje, ale pokud dochází k deficitu v pozdější fázi života, obvykle se nemoc projevuje poškozením kosterní svaloviny a pohybovou slabostí. Příčinou vzniku onemocnění je nedostatek selenu a/nebo vitamínu E v organismu. Selen a vitamín E působí synergicky, oba jsou součástí antioxidační obrany organismu, snižují množství kyslíkových radikálů ve tkáních. Selen působí jako součást glutation peroxidázy (GSH-Px) v cytoplazmě buněk, vitamín E je součástí lipoperoxidační obrany membránových struktur. Svaly jsou vůči oxidačnímu stresu velmi citlivé, protože mají vysokou potřebu kyslíku, vysokou metabolickou aktivitu a vzniká v nich velké množství kyslíkových radikálů (ROS). Oxidační stres pak vede k poškození svalových vláken, narušuje se normální funkce svalů, dochází ke vzniku patologických změn ve svalovině a jejich klinickým projevům. Nejzávažnější změny vznikají u novorozených mláďat, která se s onemocněním narodí. S onemocněním se už narodí. Poškozený může být srdeční sval nebo kosterní svalovina. Pokud je postižená kosterní svalovina, projevuje se onemocnění slabostí, neschopností se postavit, ale nejzávažnější je poškození polykacích svalů a svalů jazyka, které mláďatům znemožňuje efektivně sát mléko. V důsledku toho mláďata hladoví a umírají během prvních dní života.

Prognóza

Pokud se deficit selenu a vitamínu E projeví výraznými klinickými příznaky, je prognóza spíše nepříznivá. Aplikace selenu a vitamínu E může pomoci, ale využití selenu na produkci GSH-Px není okamžité, proto poškozování svalů i po aplikaci léků ještě pokračuje a poškozené svaly se regenerují pomalu. Zvláště u stáda v době porodů může deficit selenu a/nebo vitamínu E významně zvýšit ztráty mláďat. Z tohoto důvodu je velmi důležitou součásí managementu stáda prevence vzniku nedostatku selenu a vitamínu E.

Léčba a prevence

Pokud dojde k poškození kosterní svaloviny a onemocnění se zachytí v počátku při prvních projevech slabosti, lze nemoc vyléčit podáváním selenu a vitamínu E. Podává se injekčně podkožně nebo do svalu v dávce 5 mg vitamínu E a 0,44 mg seleničitanu sodného (odpovídá 0,2 mg selenu) na 1 kg živé hmotnosti. Na českém trhu existuje přípravek Vita E Selen, inj. (Bioveta). Zvířata obvykle reagují během 24 hodin zlepšením stavu. V případě potřeby lze aplikaci po dvou týdnech zopakovat, maximálně celkem čtyři dávky. Poškození myokardu na léčbu obvykle nereaguje.

Nutriční svalová dystrofie bývá nejzhoubnější u nejmladších kategorií zvířat, proto je třeba doplnit selen a vitamín E u nastávajících matek a mláďat. Selen lze podávat jednorázově injekčně čtyři týdny před porodem ve formě seleničitany spolu s vitamínem E – Vita E Selen (Bioveta). Podává se v dávce poloviční, než je léčebná (2,5 mg vitamínu E a 0,22 mg seleničitanu sodného na kilogram). Selen prostupuje přes placentu a jeho podáním matce se doplňuje jeho množství i u plodu. Vitamín E získává mládě prostřednictvím mleziva, kde je jeho koncentrace mnohonásobně vyšší než v mléce.

Intoxikace selenem

Dochází ke zpomalení růstu, vzniku nechutenství, hubnutí, svalové slabosti. Intoxikace se může projevit nervovými příznaky nebo poruchou kardiovaskulárního aparátu. Sloučeniny selenu vyvolávají v nadměrné koncentraci oxidační stres a dochází k poškození buněčných membrán. Při akutní intoxikaci dochází ke vzniku apatie, ztíženého dýchání, poruch koordinace pohybu, zvýšeného slinění, později nastupuje cyanóza, rozšíření zornic, křečové stavy. Při chronických otravách je poškozeno dozrávání kůže a kožních derivátů. Základní klinické příznaky jsou nechutenství, hubnutí, ztráta srsti, poruchy růstu paznehtů, obrny nervů, poškození kostí.

Závěr

V intenzivních chovech je v současné době selen součástí krmné dávky (minerálních doplňků), v extenzivních chovech a malochovech s krmením pastvou a senem, pokud se neprovádí preventivní opatření, může docházet ke vzniku náhlých úhynů mláďat v důsledku nutriční svalové myopatie. Nebezpečí nedostatku vitamínu E stoupá se zkrmováním konzervovaných a sušených krmiv, u selenu závisí na jeho obsahu v půdě a tím v pícninách, který je na území ČR obecně nízký. Dostatečný příjem selenu a vitamínu E musí být součástí managementu výživy a chovu, ať už se jedná o složení krmné dávky nebo o preventivní aplikaci selenu a vitamínu E matkám před porodem či mláďatům po porodu.

MVDr. Kateřina Hauptmanová, Ph.D., MVDr. Lenka Kudělková, Ph.D., Ústav výživy zvířat a pícninářství, Agronomická fakulta, Mendelova univerzita v Brně

Podrobněji v NCH3/2024.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down