11.03.2015 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O Africkém moru prasat

Africký mor prasat (AMP) je akutní, vysoce nakažlivé onemocnění prasat podobné klasickému moru prasat. AMP je charakteristický vysokou, téměř 100% letalitou. Touto nákazou může onemocnět prase domácí i divoké všech věkových kategorií. Původním rezervoárem bylo prase bradavičnaté, od kterého se infikovala klíšťata.

Virus se nachází v krvi, tkáňových tekutinách, vnitřních orgánech a sekretech a exkretech nemocných zvířat. Je vysoce rezistentní vůči nízkým teplotám i vysušení. Virus se může vylučovat sekrety a exkrety již 1–2 dny před klinickými příznaky, nejvíce však v době septikemie.

Příznaky choroby
Onemocnění se projevuje vysokou horečkou až 42 °C, která může podle průběhu trvat i několik dnů. První příznaky se objevují při poklesnutí teploty. Zvířata jsou malátná, těžce dýchají, nepřijímají potravu, trpí krvavým průjmem, zvrací a mají cyanotickou kůži. Klinické příznaky se podobají klasickému moru prasat (KMP), ale průběh je rychlejší.
Patologickoanatomické změny charakterizuje výrazné zvětšení sleziny na rozdíl od KMP, petechie v mízních uzlinách, ledvinách a dalších vnitřních orgánech.
Potvrzení diagnózy spočívá v identifikaci viru nebo protilátek. Odebírá se nesražená krev, slezina, játra, plíce, ledviny, gastrohepatické a submandibulární mízní uzliny a tonzily.
Diferenciálně diagnosticky je třeba odlišit KMP. Odlišení virů lze provést biologickým pokusem – inokulace prasat imunních a neimunních proti viru KMP.*

Více si přečtete v březnovém čísle měsíčníku Farmář.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Divočáků je mnoho a jsou přemnožení, africký mor se bude šířit určitě velmi rychle :/
    Bohužel ale do problematiky nevidím, jen protože máme dědu, který ted najednou chce furt chodit do lesa, tak mu sháníme lovecké oblečení. Protože tu bude hodně myslivců, doporučili byste nám obchod z jižní Moravy - jsme kousek od Brna. Našli jsme poblíž https://www.kostelecky.cz/lovecke-odevy/, ale v Brně nic neznáme. Mohli byste nám poradit dobrou prodejnu, kde se to myslivecké oblečení dá vyzkoušet? Děkuji, Olga

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down