Ve čtvrtek 19. května proběhl webinář s názvem Chov skotu. Uspořádala ho firma Mikrop Čebín a. s., ve spolupráci se společnostmi Zoetis a Farmtec. Hlavním přednášejícím byl veterinární specialista Dr. David A. Reid z Wisconsinu, který ve dvou částech přednášky prezentoval své znalosti o dojení a dojírnách klasických i robotických. Ing. Bohumil Belada, viceprezident Agrární komory ČR, přednášel o současném a budoucím stavu agrární politiky.
Programem webináře proovázel MVDr. Libor Borkovec (Zoetis).
Úvodní přednášky se ujal Ing. Bohumil Belada. Mluvil například o tom, jak se EU daří dodržovat časovost. V otázce reformy SZP byl plán, že se reforma schválí do konce roku 2018, další dva roky proběhne její implantace v členských zemích a odstartuje se 1. 1. 2021. Realita je ale jiná. Návrh komise proběhl 1. 6. 2018, v říjnu 2020 schválila své pozice k SZP rada EU a EP, výsledek trialogu (Parlament, Rada a Komise) byl znám koncem května 2021, strategický plán byl zaslán do EU 31. 1. 2022 a na konci dubna ho připomínkovala komise (EK). Kdy začne platit reformovaná SZP?
Ve strategickém plánu v ČR není zastropování, dobrovolná podpora vázaná na produkci (VCS) bude maximální (nejsou tam konzumní brambory), vysoké jsou redistributivní platby (23 %), přičemž evropské země mají asi 10–11 % (s našimi vysokými platbami je to 13 %. Vláda je nastavila vysoké pro moznost financovat drobné zemědělce. Velké podniky přijdou asi o 1000 Kč na hektar. Aktuálními problémy k řešení jsou tedy redistributivní platby, i to,že bylo uměle navýšené procento erozí ohrožených půd (SEO (silně ohrožené) ze 3 na 17 %, MEO (mírně) z 22 na 47 %.
EU stále trvá na Zelené dohodě pro zemědělství se snahou postupného zavádění do legislativy s cílem kromě omezení pesticidů a hnojiv a aplikace léčiv zvířatům, zvýšit plochy ekologického zemědělství a plochy mimo produkci. Pozice AK je podle Ing. Belady k této problematice je taková, že je nejprve nutné zpracovat kompletní dopadovou studii o tom, co by to znamenalo pro obyvatele Evropy, pokud jde o cenu a dostupnost potravin a jejich kvalitu. Celý nápad by se měl výrazně posunout a přehodnotiti kvůli aktuální situaci s potravinami (covid, válka na Ukrajině).
Dojení mastitidy, reprodukce
David A. Reid, DVM provozuje vlastní konzultační firmu se sídlem v Hazel Green Wisconsin. Zaměřuje se na poskytování informací a služeb výrobcům mléčných výrobků s cílem maximalizovat produkci kvalitního mléka. Dr. Reid má desítky let zkušeností jako praktický veterinární lékař a je nezávislým poradcem pro mléčné farmy. Své přednášky prezentoval z Wisconsinu velmi brzo ráno a po nich šel teprve snídat (v Čechách jsem byli asi 2-3 hodiny po obědě).
Tématy přednášek Davida Reida bylo, jaké jsou souvislosti mezi mastitidami a reprodukční výkonností, co na dojírně nebo ve stáji může ovlivnit mléčnou užitkovost, jak zlepšit výkon dojírny a robotické dojení.
Poradil majitelům farem nebo zootechnikům, aby identifikovali a řešili slabé články na své farmě. Důležité je dojit co nejvíce krav, maximalizovat kvalitu mléka a dosáhnout co nejvyšší mléčné užitkovosti při minimalizaci nákladů.
Jaké je souvislost mezi mastitidou a reprodukcí?
Pokud se vyskytne mastitida do 30 dní po inseminaci, sníží se zabřezávání na 31 %. V případě, že žádná mastitida do té doby není, zabřezávání je 47 %. Podobně je bez mastitidy zabřezávání 63 %, pokud se mastitida objeví před prvním zapuštěním, zabřezávání je 50 % a mastitida mezi prvním zapuštěním a zabřeznutím znamená zabřezávání jen 32 %.
Protože míra nových mastitidních infekcí přímou souvisí s počtem bakterií na kůži struků v době nasazení dojicího přístroje, je třeba zajistit, že se bude stroj nasazovat na čisté, suché a stimulované struky.
Neexistuje jediný správný způsob, jak podojit krávu, nejdůležitější je důslednost při dojení a zacházení s kravami.
Přes mnohé výhody dojení roboty (stále stejná rutina, mnoho dat o dojnici) David Reid zjistil, že robotické dojení vyžaduje čistší krávy než klasické dojení. Robotické dojení si podle něho získá dominantní postavení v chovu dojnic, dožene a překoná klasické dojení. Aktuálními problémy jsou doba strávená v robotu, délka doby dojení jedné dojnice, a hlavně čistota struků a dezinfekce po dojení.*