O krmivech, sklizni a výživě zvířat digitálně

Představenstvo Spolku pro komodity a krmiva a odborná sekce krmiv pořádala v úterý 24. listopadu dopoledne on-line XXV. Konferenci o krmivech a výživě hospodářských zvířat. Záštitu nad konferencí převzal ministr zemědělství.

Zahájení konference, přivítání účastníků a hostů se chopil Ing. Zdeněk Kubiska, předseda představenstva, Spolek pro komodity a krmiva, jenž konferencí i provázel.

První prezentaci si připravil Ing. Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR. Mluvil o využití potenciálu českého zemědělství v roce 2020 a v budoucnosti.

Podle reformy SZP vyčleňuje EU na zemědělství velkou část svého rozpočtu. V reformě ma SZP jde o strategie Green Deal (Zelená dohoda) a Farm to Fork (Z farmy na vidličku).

Podle strategie EU v oblasti biologické rozmanitosti se navrhuje vymezení alespoň 10 % zemědělské plochy pro rozmanité krajinné prvky, zastavení úbytku opylovačů a další.

Návrhem Komise bylo také „zastropování“ pro velké agropodniky.

Náměstek ministra zemědělství pro sekci zemědělství a potravinářství Ing. Jindřich Fialka pozdravil konferenci a ocenil její pořádané v této době alespoň formou on-line. Zmínil se i o národních dotacích do zemědělství v čistec 4,1 miliardy korun na jaře roku 2021 pro podporu zemědělců, kteří ustáli krizi v souvislosti s koronavirem.

Ing. Zdeněk Kubiska se věnoval stavu zemědělství z pohledu počtu hospodářských zvířat, výnosům plodin pro výrobu krmiv v minulosti i v příštím roce.

Odhadovaná produkce obilovin je letos u nás téměř 8 milionů tun (výnos 6 tun/ha). Vyšší byl i výnos řepky, a to zhruba 3,4 t/ha (celkem 1,3 milionu tun). Stavy hospodářských zvířat klesaly, a proto mohou být i problémy s výrobou krmiv. Současné stavy skotu jsou 1, 4 milionu kusů (572 tisíc krav, 213 tisíc kusů krav bez tržní produkce), prasat 1,5 milionu (8 tisíc prasnic). Problémy s potravinovou soběstačností u nás jsou zejména v produkci vepřového masa (51 %). Výroba krmných směsí je letos zhruba 2320 tisíc tun.

Ing. Miroslav Koberna, CSc., ředitel pro programování a strategii (Potravinářská komora ČR) popisoval význam a přínos cechovních norem pro krmiva a ostatních souvisejících předpisů. Česká cechovní norma je základní normou, která stanoví kvalitativní parametry potraviny, pro níž byla zpracována a z níž vyplývají nadstandardní parametry, kterými se daná potravina liší od jiných srovnatelných potravin uváděných na trh. Česká cechovní norma může být zpracována buď pro skupinu potravin vyráběných několika výrobci na území ČR, nebo i pro jednu konkrétní potravinu vyráběnou jedním konkrétním výrobcem, a připravuje se cechovní norma pro krmiva.

MVDr. Jiří Bureš, ředitel Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv přednášel o veterinárních léčivech a medikovaných krmivech, o legislativě, aktuální situaci a výhledu.

Zdravotní okénko si připravil MVDr. Zbyněk Semerád, ústřední ředitel Státní veterinární správ. Věnoval se patogenezi, šíření a prevenci ptačí chřipky a afrického moru prasat.

Ing. Petr Jílek, ředitel Odboru environmentálního a ekologického zemědělství (, Ministerstvo zemědělství) mluvil o udržitelnost živočišné produkce a výroby krmiv, jako o klíčovém tématu budoucnosti zemědělství. Mluvil o nových strategiích EU, kterými jsou Od zemědělce ke spotřebiteli, řešení změn klimatu i rozšíření ekologického zemědělství. Ekologické zemědělství by se mělo podle evropské komise rozvíjet a do roku 2030 bude ekologicky obhospodařováno 25 % celkové zemědělské půdy.

Důležitým směrem je opsání vlivu živočišné výroby na životní prostředí a snižování emisí. Do roku 2030 by měla být EU klimaticky neneutrální se snížením všech emisí na nulu.

Povinné bude také (od roku 2023)označování udržitelných potravin, a tak se bude bojovat proti plýtvání potravinami.

V závěrečné přednášce se Ing. Miroslav Florián, Ph.D., zástupce vedoucího služebního úřadu, ředitel Sekce zemědělských vstupů, (Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský) věnoval zhodnocení kontrol dozorového orgánu za rok 2019 a plánům na budoucí léta.

Kontroly se dělí na běžné, cílené, mimořádné, monitoring a registrační. V roce 2019 bylo provedeno 2028 úředních kontrol, 1148 rozborů, a bylo tedy provedeno 29 000 analýz krmných směsí, krmných surovin, premixů a doplňkových látek. Nejvíce nevyhovujících vzorků se objevilo ve skupině premixů a doplňkových látek (26,8 %).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down