26.03.2013 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O kuřice je zájem

V areálu střediska šlechtění nosného hybridu Tetra bývalého JZD Družba Dolní Cerekev chov drůbeže nezanikl. Prarodiče a rodiče zmiňované kombinace nosnic, jejíž základ položily dvě linie rodajlendek v odchovných halách sice nenajdete, ale prázdné rozhodně nejsou. Po většinu roku, respektive od prosince až do září je využívají manželé Buštovi, kteří se zabývají odchovem kuřic na dvorky.

Celkem v pěti turnusech ročně odchovají bezmála 100 000 různě barevných kuřic, které pod komerčním názvem horal (hnědý, černý, žíhaný) a dominant (modrý, susex, leghorn a koroptví) produkuje firma Líheň Studenec, s. r. o. Rodinná farma disponující pracovními silami dvou lidí tak vykazuje velmi slušnou produktivitu práce.
„Odchovem kuřic se zabýváme od roku 1991. Zkušenosti jsme čerpali od mého otce Bohumila Bušty, který začínal v sedmdesátých letech minulého století nejprve s odchovem kuřic a později i s vlastním šlechtěním nosného hybridu Tetra ještě v družstevním sektoru pod hlavičkou bývalého JZD Družba Dolní Cerekev. V roce 2008 převzala středisko chovu a šlechtění drůbeže společnost Líheň Studenec, s. r. o. a rok později jsme areál odkoupili. Shodou okolností tak můžeme pokračovat s chovem drůbeže na farmě, kterou otec v roce 1984 vybudoval,“ prozradil na úvod naší návštěvy zkušený drůbežář Tomáš Bušta.
Patnáctitýdenní kuřice obou hybridních kombinací drůbežáři chystají k odběru již od druhé poloviny března; letos však vzhledem k nepříznivému počasí plánují prodej na počátek dubna. Asi desetinu vyprodukovaných kuřic si zákazníci vyberou přímo na farmě, většinu z nich si však rozeberou prodejci, kteří je zavážejí po celé republice. A nutno dodat, že o kuřice z Dolní Cerekce-Buštěhradu (jak se bývalému středisku šlechtění také říká) je zájem.
Zbývá ještě doplnit, že po celou dobu odchovu jsou kuřice pod veterinárním dohledem, v jehož rámci se zajišťuje kompletní vakcinační program, který zahrnuje vakcinaci proti markově chorobě, kokcidioze, bronchitidě, burzitidě a pseudomoru. Kuřičky tak na cestu k zákazníkovi dostanou výbavu nezbytných protilátek, které zvyšují jejich zdravotní odolnost v podmínkách zájmových chovů.
Celý článek najdete v květnovém číslu časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down