13.09.2010 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O masného skotu ve Šluknově

V nejsevernějším městě naší republiky se konala Mezinárodní konference chovatelů masného skotu. Na šluknovském zámku ji organizovala Okresní agrární komora Děčín ve spolupráci s odbytovým družstvem Chovatel a ČSCHMS. V krásných prostorách rekonstruovaného zámku se sešla poměrně dobrá účast chovatelů a zástupců profesních organizací.

Konferenci zahájil hlavní organizátor ing. Loudát z OAK Děčín, který hovořil o chovu masného skotu v Ústeckém kraji. V kraji se v současné době chová asi 15000 krav, což je jen asi 23 % stavu z roku 1990. Ústecký kraj je významnou oblastí chovu masných plemen skotu s rozsáhlými plochami trvalých travních porostů. V systému chovu krav bez tržní produkce mléka se na Děčínsku a Ústecku chová asi 6000 krav, což je 60 % celkového počtu masných krav chovaných v severních Čechách. Zástavová telat, kříženci, se prodávají zejména do zahraničí, a to například do Německa, Itálie, Francie a Řecka.

Účastníka konference přivítal ve Šluknově starosta města Ing. Milan Kořínek a po něm se ujal slova ředitel Českého svazu chovatelů Kamila Malát, který se zaměřil na popis odborných činností svazu.

 

Karel Šeba v části svého vystoupení zaměřil na historii i současnost chovu masného skotu na Ústecku. Uvedl, že na jubilejní zemské výstavě v Praze v roce 1891 bylo vystavováno asi 360 kusů skotu a z toho bylo 125 zvířat z Děčínska, byli to zástupci plemene hnědý švýcarský skot.  První stádo masného skotu, a to plemene hereford vzniklo v roce 1982 ve Státním statku v Chomutově. Zvířata z Chomutova se pak podílela na vzniku stáda ve Státním statku v Rumburku v roce1986. Herefordy chovali také ve státních statcích v Libčevsi, Litoměřicích, Zákupech, Cvikově a JZD Ročov. V současné době je nejrozšířenějším plemenem v kraji masný simentál a dalšími plemeny které se chovají v ústeckém kraji ve větším počtu, je limousine, charolais, aberdeen angus a blonde d´Aquitaine. Stavy herefordských krav naopak poklesly.

 

Zástupce německé společnosti Masterrind Carsten Oeser seznámil posluchače ve své přednášce se situací s chovem skotu v Sasku. Ještě před třemi lety bylo nejpočetnějším plemeno masný simentál. Od roku 2000 ale stále stoupaly počty zvířat plemene limousine, před sedmi lety překročily stavy masného simentála a v současné době je nejvíce chovaným plemenem v Sasku. Na území celého Německa se chová 11 484 krav plemene limousine a v Sasku 1234, což je 28,4 % z celkového počtu masných krav na jeho území chovaných (asi 4284 krav). Druhým nejrozšířenějším plemenem je masný simentál (Fleckvieh-Fleisch) s 1135 chovanými kravami (26,3 %). Masný simentál vyniká nejvyššími přírůstky živé hmotnosti ze všech tamních chovaných plemen a využívá se také k užitkovému křížení s plemeny limousine a blonde d´Aquitaine

 

Konference byla zakončena prohlídkou farmy Petra Houdka v Císařském nedaleko Šluknova. Farma hospodaří na rozloze 900 ha trvalých travních porostů v katastru bývalého Státního statku Rumburk V současné době Petr Houdek chová v základním stádě 220 krav a 8 plemenných býků. Stádo je složeno asi ze 60 % zvířat plemene masný simentál, 30 % limousine a dále jsou tu zvířata plemen charolais a piemontese. Jde o užitkový chov, farma prodává zástavová telata, převážně býčky, ročně asi 140 kusů o průměrné hmotnosti 200–250 kg.

V roce 2001 farma vstoupila do programu ekologického hospodaření a celý program chovu je podřízen ekologickému zemědělství, ke kterému byl v roce 2003 farmě přiznán status.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down