10.09.2017 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O rodině Kaplanových a jejich Šťastném domově

Tradičnímu zemědělství na původní rodinné usedlosti, ale také pestrým aktivitám pod hlavičkou společnosti Šťastný domov, která pomáhá lidem s postižením začleňovat se do společnosti, se v půvabném údolí Orlických hor, v obci Líšnice, věnují Jiří a Iva Kaplanovi se svou rodinou.

„Naše rodina pochází z Orlických hor. Dědeček František začal hospodařit na statku v Líšnici v roce 1930, kdy ho společně se svou ženou zakoupil. K původní usedlosti náleželo 12 ha zemědělské půdy a tři hektary lesa. Prarodiče se specializovali na plemenný chov skotu a tomu podřizovali osev obhospodařovaných polí. Když měla převzít hospodářství moje maminka, přišla kolektivizace. A až po desetiletích jsem mohl začít hospodařit na „rodinném“ já,“ vysvětluje Jiří Kaplan.

V současné době má hospodářství výměru 160 hektarů. O farmu se stará mužská část rodiny, tedy Jiří Kaplan se svými dvěma syny, a věnují se především rostlinné výrobě. Protože obhospodařované pozemky se nacházejí v nadmořské výšce 480 až 520 m n. m., bylo od počátku třeba hledat určitou specializaci, neboť intenzivní obilnářství není v těchto podmínkách logicky možné.

„Mou původní vizí bylo pěstování a prodej bylin. Na navrácených 12 hektarech půdy jsem se proto zaměřil na reveň dlanitou, jehlici trnitou, lopuch velký a ostropestřec mariánský. Společně s manželkou jsme byli načerpat inspiraci na farmách v Rakousku, které se specializovaly na pěstování bylin a agroturistiku a svou produkci prodávaly ze dvora,“ říká Jiří Kaplan a dodává: „Postupně jsme však od svého záměru byli nuceni, i když neradi, upustit, protože dovozu bylin ze zahraničí za velmi nízké ceny nebylo možné konkurovat.“

 

Více si přečtete ve Farmáři č. 9/2017

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down