31.05.2011 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O vejce z voliér je na trhu zájem

Na farmářských trzích v Praze, konkrétně na náměstí Jiřího z Poděbrad a na Kubánském náměstí můžete kromě jiného pořídit čerstvá vejce z podestýlkového chovu. Nabízí je tu Václav Matoušek z Čerčan, který hospodaření na rodinné farmě převzal po svém otci. Nejen kvůli zefektivnění výroby, ale i pro zajištění většího pohodlí nosnic se chovatel s rodinou rozhodli investovat do nové haly s voliérovou technologií. Loni naskladněná hala vybavená zmiňovanou welfarovou alternativou tak byla první svého druhu v republice.

Podle metodické příručky chov nosnic ve voliérách představuje kombinaci klecového chovu s chovem na hluboké podestýlce. Zpravidla se jedná o dvou až čtyř etážové baterie různě konstruovaných klecí bez dělících přepážek a dvířek Světlá výška mezi patry nesmí být nižší než 450 mm. Do uliček mezi dvěma řadami baterií se nastýlá různý materiál, který slouží nosnicím k hrabání. Podlaha v jednotlivých etážích voliéry je většinou z plastového nebo drátěného roštu s tím, že trus z horních pater nesmí znečišťovat nosnice v nižších etážích. Krmné a napájecí zařízení musí poskytovat stejný přístup všem nosnicím. Instalují se převážně automatické linky krmení se žlábkovými nebo kruhovými krmítky a napájení s kapátkovými nebo kalíškovými napáječkami. Snášková hnízda se instalují pouze do jedné z celkového počtu etáží, na jedno hnízdo by mělo připadat sedm nosnic. Šikmá podlaha hnízd s umělou trávou snižuje nebezpečí znečištění sneseného vejce trusem a umožňuje skulení vajec na sběrný pás, kterým jsou dopravována na třídičku.
Z hlediska využitelného prostoru (9 kusů/m2 užitné plochy) jsou voliérové chovy pro drůbežářskou praxi zajímavou alternativou. Jejich další předností je prakticky neomezená možnost volného pohybu, díky kterému nosnice mají pevnější kostru, nemají přerostlé drápy a nemají mechanicky odrané peří. Vzhledem k vyšší hustotě osazení se haly po většinu roku nemusejí vytápět. Tam, kde je zavedeno předsoušení trusu je obsah amoniaku v hale na přijatelné úrovni.

Tři patra pro 6600 nosnic
„S hospodařením jsme v roce 1992. Na 25 ha orné půdy jsme začínali s pěstováním obilnin . zejména pšenice a kukuřice a dále olejnin, respektive řepky. S poklesem výkupních cen za obilí jsme se s ženou Jindrou nakonec rozhodli rostlinnou výrobu asi po pěti letech ještě rozšířit o živočišnou produkci. Po zvážení všech pro i proti jsme se nakonec rozhodli pro chov nosnic, respektive výrobu konzumních vajec na podestýlce,“ uvedl zakladatel rodinné firmy Václav Matoušek.
Halu o rozměrech 30 x 10,5 metrů postavenou na zelené louce a vybavenou třípodlažní voliérovou technologií Vencomatic Matouškovi naskladnili loni 18. června. Do stáje pro 6600 slepic v prvním turnusu naskladnili pět a půl tisíce nosnic, což oproti ustájovací kapacitě v původní drůbežárně představovalo navýšení o 1200 kusů.
Zmiňovanou technologii voliérového chovu nosnic na podestýlce tvoří dva třípatrové moduly, mezi nimiž je ulička. Zatímco podlahu slepice využívají k volnému pohybu a popelení, v jednotlivých patrech mají k dispozici celkem dvě napájecí a tři krmicí linky a konečně i snášková hnízda, jimž je vyhrazeno druhé podlaží. U všech podlaží jsou hřady.
„Naskladnění nové haly předpokládalo objednat kuřice odchované na shodné technologii. Jde totiž o to, aby si slepice na technologii vyhledali nejen místo k přenocování, ale aby i chodila do hnízda snášet. Protože v době, kdy jsme naskladňovali první turnus u nás kuřice odchované ve voliérách nebyly k dostání, museli jsme je pořídit z Nizozemska. Po nosnicích Isa brown jsme tak měli možnost vyzkoušet hybridní kombinaci Lohmann. V dalším turnusu, který naskladníme 6. června to budou již osmnáctitýdenní kuřice Bowans brown z farmy Trnová u Dobříše Zemědělské akciové společnosti Hluboš,“ navázal syn Václav.

Odbyt produkce
Asi čtvrtinu ze 150 tisíc vyprodukovaných vajec za měsíc drůbežáři zhodnotí ve své podnikové prodejně. Většinový podíl čerstvých vajec z podestýlky pak rozvážejí podle přijatých objednávek. Zásobují hotely a restaurace zejména v Praze a v Benešově, pravidelně dvakrát v týdnu pak ještě vejce nabízejí na farmářských trzích pořádané v hlavním městě na náměstí Jiřího z Poděbrad a na Kubánském náměstí.
„Při dnes využívaných zautomatizovaných technologiích není problém vejce vyprodukovat, ale prodat je. A co je důležité i za slušnou cenu. Rozšiřování chovu zatím neplánujeme i když se té myšlence nebráníme. Je to však otázka odbytu a se zpeněžením vajec máme plné ruce práce i za současných podmínek,“ řekl na závěr Václav Matoušek senior.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down