07.03.2019 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O vítězi Farmy roku 2018

Vítězi 17. ročníku soutěže Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) Farma roku se staly Vinařství a farma rodiny Valihrachových z Krumvíře na Břeclavsku. Pojďme se o nich společně dozvědět více.

Chardonnay du Monde, AWC Vienna, Muvina Prešov, Concours International de Lyon nebo Ice Wine du Monde – to jsou názvy jen některých prestižních mezinárodních soutěží, na nichž Josef Valihrach a jeho rodina získávají již řadu let spoustu ocenění za kvalitní vína ze své produkce. Nejen hlava rodiny Jožka, ale i jeho manželka Božena a syn Josef jsou bráni jako uznávaní odborníci a zasedají v hodnotících komisích po celém světě. Méně známou skutečností pak je úspěšné hospodaření dalších členů rodiny, kteří se kromě rostlinné výroby, spojené s kultivací mnoho let neudržovaných náletů, věnují i chovu masného skotu a produkci plemenných zvířat. Na provozu vinařství i poměrně velkého stohektarového hospodářství v Krumvíři na Břeclavsku se podílí celá rodina. Její soudržnost a vzájemné harmonické vztahy se pozitivně odráží i v mnoha aktivitách a zapojení do společenské činnosti v obci.

Ačkoliv Valihrachovic vinařství vzniklo jako jedno z vůbec prvních po roce 1989, k většímu rozvoji hospodaření došlo až v posledních několika letech a je doménou zejména Františka Valihracha, který je Josefovým bratrem, a jeho dvou synů – staršího Martina a mladšího Františka.

„Sedlákem zakladatelem, jak mu říkáme, byl náš praděda Josef, který měl v Krumvíři menší hospodářství a miloval koně. A tak zatímco bratr se po změně režimu vrhl na vinařství, které má v naší rodině také tradici, já se rozhodl zkusit při práci trochu sedlačit. Zpočátku jen na deseti navrácených hektarech a s pár jerseykami, jejichž mléko jsme prodávali přímo lidem,“ vypráví František Valihrach starší.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down