Obchodní spor mezi Čínou a EU o mléčné výrobky: Jaký je skutečný příběh?

Čínské ministerstvo obchodu oznámilo, že bude vyšetřovat nekalé obchodní praktiky způsobené dotacemi vyplácenými evropským producentům mléka. Ačkoli čínské úřady neposkytly žádné konkrétní informace o pozadí, předpokládá se, že Peking jedná v odvetě za daň, kterou Evropská komise uvalila na elektromobily dovážené z Číny.

Evropská unie již řadu let dokazuje, že je spolehlivým dodavatelem vysoce kvalitních mléčných výrobků a ingrediencí na trh v Číně. Je vysoce nespravedlivé, že mléčné výrobky budou nyní obětovány v průmyslovém konfliktu o elektrická vozidla. Evropská komise by měla učinit vše, co je v jejích silách, aby tento obchodní spor vyřešila co nejrychleji.“ Taková je reakce Eucolait, evropské zastřešující organizace pro mlékárenský průmysl, poté, co čínské ministerstvo obchodu oznámilo, že bude vyšetřovat nekalé obchodní praktiky způsobené dotacemi vyplácenými evropským producentům mléka. Oznámení následuje po podobném vyšetřování v červnu týkajícím chovu prasat v EU. Ačkoli čínské úřady neposkytly konkrétní informace o pozadí, předpokládá se, že Peking jedná v odvetě za daň, kterou Evropská komise uvalila na elektromobily dovážené z Číny, jak uvádí Eucolait. „Ministerstvo obchodu se rozhodlo zahájit antisubvenční šetření týkající se dovozu příslušných mléčných výrobků pocházejících z EU od 21. srpna 2024,“ uvedlo čínské ministerstvo. Vyšetřování bylo vyvoláno stížností podanou Čínskou mlékárenskou asociací a Čínskou asociací mlékárenského průmyslu dne 29. července jménem domácího mlékárenského průmyslu, uvedlo ministerstvo. Období vyplácení dotací, které jsou předmětem šetření, je od 1. dubna 2023 do 31. března 2024 a období šetření „poškození odvětví odvětvím" je čtyřleté období od 1. ledna 2020 do 31. března 2024.

 Mléčné výrobky

Mezi produkty, které mají být zkoumány, patří čerstvé sýry, tavené sýry, niva, mléko a smetana, které se používají ke spotřebě potravin přímo nebo po zpracování. Peking dodává, že se konkrétně dívá na celkem 20 dotačních projektů, z nichž těží mlékárenský průmysl EU. Vyšetřování bude trvat rok s možným prodloužením o dalších šest měsíců.Evropská komise vzala rozhodnutí čínské vlády na vědomí. „Komise bude toto řízení velmi pozorně sledovat, a to v koordinaci s průmyslem EU a členskými státy. Komise bude pevně hájit zájmy mlékárenského průmyslu EU a společné zemědělské politiky a podle potřeby zasáhne, aby zajistila, že vyšetřování bude plně v souladu s příslušnými pravidly WTO (Světové obchodní organizace),“ uvádí se v prohlášení. Čína je jedním z největších dovozců mléčných výrobků z EU, i když údaje o celkovém dovozu v poslední době ukazují pokles v důsledku vyšší domácí produkce a soběstačnosti. V první polovině roku 2024 byl celkový dovoz mléčných výrobků do Číny nejnižší od roku 2018 a činil 1,19 milionu tun, což představuje meziroční pokles o 14,1 %. Tento pokles je pokračováním trendu zaznamenaného od roku 2022. Nizozemská Rabobank předpovídá, že čínská produkce mléka se v roce 2024 zvýší o 3,2 % na 43,3 milionu tun.

 Dovoz mléčných výrobků do Číny

Dostatečná nabídka mléka a zvýšená produkce zatížily trhy se sušenými mléky, uvedla nedávno britská daňová rada AHDB. Dovoz sušeného plnotučného mléka do Číny se v první polovině roku 2024 snížil o 9,5 %. Větší pokles byl zaznamenán u dovozu sušeného odstředěného mléka, jehož objemy se meziročně snížily o téměř 36 % na 132 400 tun. Vzhledem k tomu, že sušená mléka jsou největším přispěvatelem k celkovému dovoznímu koši, budou mít tyto poklesy dopad na dynamiku globálního obchodu a pravděpodobně budou tlačit na ceny, komentuje AHDB. Nový Zéland zůstává největším vývozcem mléčných výrobků do Číny a v první polovině roku 2024 získal 51% podíl na trhu. USA jsou druhým největším dodavatelem čínského dovozu mléčných výrobků s podílem 13 %. V Evropě jsou největšími vývozci mléčných výrobků do Číny Německo se 7% podílem a Francie se 4% podílem na celkovém dovozu.

 Organizace zemědělských podniků EU s mléčným skotem

V mnoha evropských zemích jsou organizace v mlékárenském průmyslu znepokojeny čínskými oznámeními. Copa Cogeca, skupina zemědělských organizací EU, uvedla v příspěvku na sociálních sítích: „Tato další eskalace obchodních vztahů mezi EU a Čínou a pokračující dopad na naše odvětví je velmi znepokojivá. Naši producenti mléka a zemědělská družstva vyrábějí a vyvážejí při plném respektování pravidel EU a WTO, ale znovu opakuji, že cílem je náš dobře fungující vývoz kvůli dalším sporům. Kromě objemů obchodu, které mohou být tímto vyšetřováním ovlivněny, je nejvíce znepokojující zpochybnění společné zemědělské politiky EU. To je nepřijatelné a očekáváme silnou reakci Evropské komise a plnou podporu našim výrobcům v dalších krocích tohoto procesu.“

 Obchod s mléčnými výrobky v Německu, Irsku a Číně

„Německo není konkrétně zmíněno, ale jakákoli měření ze strany Číny mohou mít dopad na celou EU. Německo a Čína po mnoho let budovaly spolehlivé a důvěryhodné obchodní vztahy. Čína je důležitým dovozcem německých mléčných výrobků, a to i přes rostoucí čínskou produkci. Obě strany by se proto měly ze všech sil snažit zabránit tomu, aby byl mlékárenský a potravinářský průmysl nepříjemně zatažen do probíhajícího průmyslového sporu o elektromobily,“ uvádí německý Milchindustrie-Verband. V Irsku popisuje Irské sdružení dodavatelů mléka vývoz mléčných výrobků jako „vedlejší škody“ v probíhajícím obchodním sporu mezi EU a Čínou. Prezident Denis Drennan říká: „Tento spor nemá vůbec nic společného s irským mlékárenstvím. Představa, že bynapříklad irské máslo nebo sušené mléko byly jakýmkoli způsobem příjemci státní podpory nebo financování, by byla komická, kdyby situace nebyla vážná. Pokud něco, politika irské vlády funguje v našem sektoru jako trest a zdaleka nepomáhá, ale ve skutečnosti snižuje naši schopnost úspěšně prodávat v zahraničí,“ prohlásil. „Vývoz potravin je držen jako rukojmí ve sporu, který s naším sektorem ani okrajově nesouvisí.“*

Dairy Global

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down