01.09.2022 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Oběhová krmiva – zpráva FEFAC

Nová zpráva Asociace evropských průmyslových výrobců krmných směsí a premixů (FEFAC) upozorňuje na to, co se již děje, pokud jde o regeneraci živin z různých zdrojů a co je před námi.

„Upcyklace živin prostřednictvím hospodářských zvířat, přeměna druhotných surovin na vysoce biologicky dostupné živiny pro lidskou spotřebu, je důležitou součástí naší licence na výrobu jako evropských výrobců krmiv.“

 

Asociace evropských průmyslových výrobců krmných směsí a premixů vydala publikaci nazvanou „Oběhové krmivo – optimalizované obnovování živin prostřednictvím výživy zvířat“. Tato zpráva představuje praktický výklad a ilustraci oběhového krmiva evropským krmivářským průmyslem a poukazuje na to, co se již v tomto odvětví děje, aby se přispělo k získávání živin.

 

„Již dnes můžeme poskytnout řadu konkrétních příkladů, což nám umožní zvýšit podíl oběhových krmiv v krmných recepturách, aniž bychom konkurovali přímému použití potravin u lidí“.

 

  • PŘÍKLADY EXISTUJÍCÍCH A VZNIKAJÍCÍCH „OBĚHOVÝCH KRMIV"
    Semena a dužina hroznů, vedlejší produkty lisování hroznů pro výrobu vína nebo hroznové šťávy, jsou zdrojem polynenasycených mastných kyselin a prospěšných antioxidantů.
  • Moučky - Bavlníková moučka, získaná extrakcí oleje, je dobrým zdrojem bílkovin, ale obsahuje anti-nutrient gossypol. Moučka z palmových jader je středně kvalitní bílkovinné krmivo s vysokým obsahem vlákniny, které je nejvhodnější pro přežvýkavce. Koláč z extrakce olivového oleje je odtučněn a v oblastech produkce olivového oleje se často používá jako krmivo pro prasata. Podzemnicová (arašídová) moučka je složka krmiva s vysokým obsahem bílkovin a oleje.
  • Rozbitá vejce z líhní a balíren vajec mohou být práškována a přidávána do krmiva.
  • Glycerin pochází z produkce mastných kyselin a esterifikace. Je to energeticky bohatá krmná surovina vhodná zejména pro dojnice.
  • Hydrolyzovaná péřová moučka je vedlejší produkt ze zpracování drůbeže bohatý na bílkoviny, který je v současné době povolen v EU pouze v aquakultuře.
  • Jablečné výlisky, zbytky sladu / kulmy, pšeničné middlings (otruby, klíčky, zbytky mouky), moučka kopry (z výroby kokosového oleje) a ovesné slupky patří mezi mnoho dalších příkladů.
  • Využití potravinového odpadu pro krmení hmyzu (produkce hmyzu pro krmení hospodářských zvířat) lze rozšířit, uvádí FEFAC. Doporučuje postupný přístup v procesu identifikace způsobilých substrátů, přičemž dobrým začátkem by mohly být zmetkové potraviny obsahující (vařené) maso a ryby.
  • Řasy (velmi malé rostliny) mají také poměrně jedinečnou schopnost absorbovat a přeměnit „odpadní toky“ na biomasu s vysokou nutriční hodnotou, aniž by bylo nutné využívat ornou půdu. FEFAC uvádí, že existuje řada výzkumných projektů, které zkoumají potenciál využití odpadů, jako je anaerobní digestát, hnůj hospodářských zvířat nebo komunální a průmyslový odpad, jako substrátu pro výrobu biomasy řas pro krmení zvířat.

    Zdroj: Elektronický on-line magazín AllAboutFeed, 8/2022

    Ing. Josef Svoboda, CSc.

    Kontakt: post4me@seznam.cz

    Více najdete v Krmivářství 5/2022. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down