28.02.2022 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Objem ničím nenahradíš

22. 2. 2022 se v senohrabském hotelu Sen uskutečnil silážní seminář společnosti ACE Agro, který byl spojen s předáním ocenění v soutěži Silážní liga. Ceny si odnesli soutěžící na nejlepší konzervovaná krmiva v kategoriích Kukuřičná siláž, Travní siláž, Jetelová siláž, Vojtěšková siláž a premiérově také Žitná siláž.  

V duchu sloganu „Objem ničím nenahradíš“ otevřel seminář Ing. Aleš Křivka, ředitel ACE Agro, s. r. o., který přivítal zahraniční přednášející a více než sto posluchačů, kteří se sjeli z různých koutů republiky. Jako prvního přednášejícího představil nezávislého poradce dr. Davida Daviese, který se do hotelu Sen připojil z Británie. Ústředním tématem jeho přednášky byly rozdíly mezi homo- a heterofermentativními bakteriemi a povahou konzervace. 

Druhým zahraničním přednášejícím, který byl osobně přítomen v Senohrabech, byl Simon Wigley ze společnosti Passion AG. Jeho prezentace byla zaměřena na správný management silážování při použití bariérových fólií. Ing. Berka Tomáš ze společnosti Alltechnology CZ, s. r. o.  pak představil několik výsledků rozborů objemných krmiv z českých podniků, které náležitě okomentoval.

Po krátkém školení práce v „silážních“ výškách od Aleše Křivky, který představil možnosti ochrany zdraví v jámě, následovalo samotné vyhlášení vítězů soutěže Silážní liga 2022. Siláže hodnotila na základě rozboru a senzorických vlastností odborná komise. Společnost ACE Agro jako pořadatel pro letošní ročník oslovila za výživářské poradce Ing. Katarínu Langerovou Kubekovou, za praxi zootechnika Ing. Jana Randu ze ZOD Mrákov a pedagoga doc. Ing. Josefa Hakla, Ph.D. z České zemědělské univerzity.

Tento ročník se Silážní liga rozrostla o novou kategorii Žito, ve které se na prvním místě umístilo VOD Kadov. V kategorii Vojtěška vyhrálo ZD Luštěnice, v kategorii Jetel byla první soukromá farma u Drhovských, v kategorii Tráva se na prvním místě umístila Zbirožská a. s. a v neposlední řadě v kategorii Kukuřice se umístilo ZD Krásná Hora nad Vltavou.

Jak v závěru řekl Aleš Křivka, všichni se umístit nemohli, ale důležitá je zdravá soutěživost – možnost porovnání s ostatními. Vítězové obdrželi věcné dary a konzervanty od společnosti ACE Agro a už se těší na příští ročník, jestli svou kvalitu siláže obhájí.*

Seznam výherců:

Kategorie ŽITO (letos poprvé):

1. místo    VOD KADOV

2. místo    AGROS VRANÝ

Kategorie VOJTĚŠKA:

1. místo ZD Luštěnice

2. místo ZS Dublovice

3. místo AGRONET Nesovice

Kategorie JETEL:

1. místo Farma u Drhovských (jediní soukromníci)

o druhé místo se stejným počtem bodů se dělily 2 společnosti:

2. místo Agras Bohdalov

2. místo  ZD Velká Chýška

Kategorie TRÁVA:

1. místo Zbirožská a. s.

2. místo Zbirožská a. s.

3. místo ZD Krásná Hora nad Vltavou

Kategorie KUKUŘICE:

1. místo ZD Krásná Hora nad Vltavou

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down