Informace o klimatických změnách a vlivu zemědělství na jejich průběh máme všude kolem sebe. Z jedné strany slyšíme argumenty, založené na historických datech, které tvrdí, že to tu už kdysi bylo. Ze strany druhé poukazují ochránci životního prostředí na člověka, jeho činnost, a především ta neudržitelná zemědělská produkce je jim trnem v oku.
Otázek, které se týkají klimatických změn, efektivity a udržitelnosti z globálního pohledu, je spousta, ale dávat na ně fundované odpovědi není vůbec ničím snadným. Nic není černo-bílé, ale samozřejmě existují oblasti, kde se toho najde spousta ke zlepšení. Na řadě míst už jsou kroky k efektivnější a „environmental friendly“ produkci patrné. Ale ne všichni se o udržitelné zemědělství a přežití člověka na planetě Zemi opravdu snaží, a tak to už někde vypadá tak, že Země tento souboj vyhrává. Lidé se musí hodně snažit, pokud chtějí tento trend zvrátit a zachránit nejenom svoje životy a živobytí, ale i své životní prostředí.
Voda. Tekutina, bez níž by nebylo života. Nicméně se postupem času mnozí lidé naučili brát vodu jako něco natolik samozřejmého, že to snad ani za pozornost nestojí. Jenže ono tomu tak není, a tak už si zase mnohde začínají její hodnotu uvědomovat. Své o tom vědí hlavně zemědělci, kteří jsou na přírodních a klimatických podmínkách existenčně závislí. Průběh počasí a úhrny srážek nevykazují své „obvyklé“ cykly, zaběhnuté agrotechnické lhůty nevyhovují skutečnosti a vědci řady univerzit a institutů analyzují data a snaží se najít, kde se stala chyba, a zda by ji šlo nějak napravit.
Spotřeba vody na mnoha místech světa dosahuje, nebo dokonce překračuje hranici, při které jsou vodní zdroje ještě přirozeně doplňovány. Objevuje se nedostatek vody jak pro lidi a jejich činnosti, tak i pro místní ekosystémy. Na západě Spojených států je nedostatek vody stále častějším a závažnějším problémem. Jsou ohroženy ryby obývající západní řeky a nedostatek vody pociťují i velká města v této oblasti, např. Los Angeles nebo Phoenix.
Ben Ruddell, ředitel School of Informatics, Computing, and Cyber Systems na NAU a spoluautor studie, vede projekt FEWSION, který byl spuštěn v roce 2016, podílí se na něm řada institucí a hodnotí jednotlivé národní systémy produkce a spotřeby potravin, energie a vody. Vědecký tým projektu vytvořil datové mapy propojující systémy lidské činnosti a přírody a spojující tak zhoršující se stav řek se zásobovacími řetězci, pěstování vojtěšky a trav na seno pod závlahami a chov skotu s každým konzumentem hovězího masa a mléčných produktů v každém městě a státu USA.*