21.07.2016 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obstojí jen ti, kteří sází na kvalitu

Obec Zubčice se nachází nedaleko Českého Krumlova. Obec leží na úpatí vrchoviny Poluška, lidově zvané Kuklíky, v nadmořské výšce 620 m. n. m. Může se pochlubit bohatou historií, první písemná zmínka o ní pochází z roku 1358. Aktuálně je složena ze tří částí – Zubčice, Zubčická Lhotka a Markvartice a žije zde zhruba 400 obyvatel. Jedním z podniků, které mají v Zubčicích sídlo, je zemědělský podnik ZEMOS. První zmínky o zemědělství v oblasti se přitom datují do roku 1654.

Společnost ZEMOS Zubčice, spol. s. r. o., hospodaří v nadmořských výškách mezi 550 a 700 metry. Jak říká jeden ze čtyř jednatelů společnosti, Ing. Josef Opekar, aktuálně obhospodařují 1750 hektarů zemědělské půdy. Z této výměry připadá asi 650 ha na trvalé travní porosty, zbytek zaujímá půda orná.
V rostlinné výrobě se v podniku věnují především pěstování pšenice (na výměře asi 300 ha, s výnosy přibližně 7,5 až 8 tuny na hektar), řepky na zhruba stejné výměře s průměrnými výnosy asi 4 t/ha a kukuřice, které přísluší 320 hektarů. Pro skot se využívá také porost jetele na zhruba 50 hektarech.
V Zubčicích se věnují chovu dojeného skotu, aktuálně mají 320 krav, z nichž zhruba 70 procent patří k plemeni holštýnskému a 30 procent jsou české strakaté plemenice. Původně jsme chovali 240 holštýnských krav, postupem několika posledních let jsme ale navýšili stavy nákupem chovných strakatých jalovic, protože holštýnské nebyly k dispozici. Potřebovali jsme ale zaplnit stáje na optimální hodnotu tak, aby byl provoz co nejekonomičtější. Fixní náklady jsou totiž stejné, ať máte stáj zaplněnou nebo poloprázdnou,“ vysvětlil zástupce firmy.
V současné době najdeme obě plemena ve společném ustájení, plemenitba ale probíhá odděleně. Holštýnky se mohou pochlubit užitkovostí 9742 kilogramů a české strakaté krávy nadojí v průměru zhruba 8000 kilogramů mléka za rok.

Více si přečtete v Zemědělci v regionu pro Jihočeský kraj

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down