Ochrana chovů prasat před zavlečením Aujeszkyho choroby

Aujeszkyho choroba je významné onemocnění prasat. Přestože je Česká republika tohoto onemocnění od roku 1988 prohlášená za prostou (tento status byl potvrzen roku 2004 při vstupu České republiky do Evropské unie), je vzhledem k vysoké prevalenci u divokých prasat nutné tento status zachovat i nadále.

Aujeszkyho choroba je významné virové onemocnění prasat, které může v chovech prasat způsobovat značné ekonomické ztráty. Přestože jsou prasata jediní hostitelé, kteří na onemocnění Aujeszkyho choroby neumírají, tak vzhledem k letalitě u ostatních druhů zvířat je nutné, aby se chovy prasat před tímto onemocněním chránili, a tím, aby se minimalizovalo riziko ohniska a následného šíření na ostatní vnímavá zvířata.

Poslední nákaza Aujeszkyho choroby v chovech prasat v České republice pochází z roku 2003, kdy se virus Aujeszkyho choroby dostal k prasatům z vyvrhovaného divočáka. Chovatel malé farmy, který se mimo jiné věnoval myslivosti, nedostatečně zabezpečil infekční materiál z vyvrhovaného divokého prasete, ke kterému se následně dostala prasata v chovu.

Léčba prasat nakažených prasečím herpesvirem (SHV-1) se neprovádí. Jedinou možností ochrany chovů je vakcinace prasat. Vakcinace se ale od roku 1987 v České republice, neprovádí.

Ochrana chovů před zavlečením nákazy patří mezi základní podmínky zachování statutu země prosté Aujeszkyho choroby. V případě zavlečení, se ve státech, které jsou uznané prosté Aujeszkyho choroby, provádí depopulace všech zvířat na farmě. Pokud by bylo více než 1% chovů pozitivních, tak bychom ztratili status země prosté Aujeszkyho choroby. V

Virus Aujeszkyho choroby se nejčastěji přenáší přímým kontaktem mezi zvířaty, dále pomocí aerosolu, pohlavní cestou (vaginální sekret a semeno kanců) nebo kontaminovaným materiálem.

MVDr. Macháček Miroslav, Ph.D., Ústav ochrany a welfare zvířat a veřejného veterinárního lékařství, Veterinární univerzita Brno

Podrobněji v časopisu Náš chov 6/2022.

Počet pozitivních testovaných divokých prasat v okresech České republiky

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down