17.07.2021 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Od nuly k úspěchu v podnikání

Bez jediného hektaru vlastní půdy a potřebného zázemí, tedy doslova na zelené louce, začal po změně režimu sedlačit jeden ze zakládajících členů Asociace soukromého zemědělství Jindřichův Hradec Antonín Tříletý. O hospodářství v Třeběticích nedaleko Jemnice, které vybudoval, se dnes starají již jeho dva synové Antonín a Jiří, v symbióze s chovanými zvířaty tu vyrůstají rovněž jeho čtyři vnučky.

Antonín Tříletý dříve pracoval v JZD Budíškovice jako automechanik-opravář. Jeho tchán, kterému se poštěstilo hospodařit na 15 hektarech půdy a mít pár krav i za totality (po roce 1968) ho ve chvíli, kdy cítil, že režim slábne, nabádal, aby si koupil starší traktor a kombajn, že se mu určitě budou hodit.

„No a měl pravdu, ten můj tchán, který mě v podstatě uvrtal do soukromého hospodaření. Jsem za to ale velice rád, samozřejmě. On byl neskutečně aktivní, úplný živel, přitom mu bylo za převratu už sedmdesát let,“ směje se sedlák a dodává: „Když mi první vlastník, kterému navrátili půdu, ale on sedlačit nechtěl, nabídl 13 hektarů polí, byl jsem již vybaven technikou, což se samozřejmě hodilo. Pak přišly nabídky od dalších vlastníků, kterým spolu s pozemky vydali i živý inventář, tak jsem začal i s chovem mléčného skotu.“

A že ho nebylo kam dát? Tak Antonín Tříletý postavil dřevěnou stáj a umístil tam hned 15 plemenic. Kromě vlastního hospodaření se díky potřebné technice věnoval i službám, zejména setí kukuřice a sklizni, dnes v tom v menší míře pokračuje i syn Jiří.

Mléčné krávy byly na třebětickém hospodářství až do roku 2014, do Madety Tříletí dodávali okolo 300 litrů mléka denně. Již v roce 2000 ale začal tvořit gró živočišné výroby výkrm býků a pro tyto účely byla postavena nová stáj. V současné době jde o hájemství staršího syna chovatele stejného jména, který o péči o své svěřence dokáže vyprávět s až nakažlivým nadšením. Zástav nakupuje zpravidla od kolegů sedláků a vykrmená zvířata jsou ve věku 22 měsíců prodávána do divize společnosti Chovservis – Tora Hlavečník.

„S odbytem jsme velice spokojeni, firma od nás odebírá veškerou roční produkci, která činí zhruba 110 zvířat. Její zástupce jednou za rok objíždí všechny chovy, které k nim dodávají, aby viděl, v jakých podmínkách zvířata žijí. Přiznám se, že se mi takový přístup zamlouvá,“ říká Antonín Tříletý mladší.

„Pravda ale je, že jsme v minulosti zažili i hodně horké chvilky. Třeba když se u nakoupeného zástavu objevila nákaza BSE, nebo když se výkupní cena oproti dnešním 48 Kč/kg držela na třiceti. To skutečně jednoduché nebylo,“ vzpomíná jeho otec.

 

Více si přečtete v Zemědělci v regionu pro Jihočeský kraj

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down