06.11.2023 | 05:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Od nuly ke kvalitní mléčné farmě

Za značně nepříznivých podmínek - bez finančních prostředků, jediného vlastního hektaru půdy a potřebného zázemí, si roku 1994 začal plnit svůj sen o soukromém hospodaření bývalý agronom Karel Skupień, dnešní místopředseda Asociace soukromého zemědělství Těšínské Slezsko. V oblasti nejvýchodnějšího výběžku Moravskoslezského kraje – obci Písek nedaleko Jablunkova, si pronajal areál bývalého JZD a rozhodl se pro chov mléčného skotu.

„Spousta lidí mě tehdy považovala za blázna a není se co divit. Praktické zkušenosti s živočišnou výrobou jsem měl jako agronom nulové, k dispozici starou vaznou K-96, stádo českých strak s minimální užitkovostí a jeden starý traktor. Jako protiváha mi ale posloužily ohromné nadšení, odhodlání a také fakt, že sedlačit jsem toužil už v dobách hlubokého socialismu,“ usmívá se Karel Skupień.

A odhodlání se obzvláště v prvních letech opravdu moc hodilo. „Někdy jsem třeba i tři dny v kuse nespal. S jedním traktorem to nešlo ani jinak, než v noci posekat, dopoledne obrátit a odpoledne shrnovat. Hodně mi v té době pomohl můj táta, jehož rodina mívala menší hospodářství, on sám byl učitel, tehdy již v důchodu, ale žádné práce se nebál, stejně tak tchán,“ vzpomíná farmář.

První krok

Prvním velkým krokem k dnešnímu velmi kvalitnímu stádu dojeného skotu o počtu 120 krav bylo zahájení převodného křížení na holštýnské plemeno. „Pravda je, že užitkovost šla nahoru přímo raketově, jakmile jsme ale docílili 75 až 88 % holštýnské krve, objevily se nejrůznější zdravotní potíže jako zadržená lůžka, záněty, problémy s končetinami a další. A to pro mě byl jasný impuls, že je krávy nutné odvázat,“ informuje pan Skupień.

Na řadu tak přišla poměrně vysoká půjčka, díky které ale vznikla z původního kravína vzdušná stáj s volným utájením a prostorným přístřeškem a nová dojírna, investovalo se i do zemědělské techniky, což celkově farmu nesmírně posunulo.

Ta dnes obhospodařuje 212 hektarů pronajaté půdy s převahou trvalých travních porostů, které se rozprostírají maximálně do tří kilometrů od farmy. „Další možnost rozšíření výměry je ale mizivá, naopak na mnou obhospodařovaných pozemcích za posledních pár let vyrostlo několik desítek rodinných domků a situace se v tomto směru bude ještě zhoršovat,“ říká farmář.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down