Odchov jalovic zasluhuje pozornost

Na semináři pro chovatele skotu, který uspořádala akciová společnost De Heus v polovině listopadu v Dobrušce, vystoupil také nizozemský specialista Dick van den Hengel, který se ve své prezentaci věnoval faktorům limitujícím dobrou produkci a bezproblémové otelení, ale i novým přístupům při odchovu jalovic.

Produktový manažer nizozemské krmivářské společnosti De Heus Animal Nutrition pro chov skotu Dick van den Hengel ve druhé části svého vystoupení odtajnil management odchovu jalovic. Zdůraznil, že by se tím farmáři měli zabývat, a to nejen s ohledem na náklady na odchov jalovic, které jsou na našich farmách od třiceti tisíc korun, ale i na jejich užitkovost a dlouhověkost.
Představený model managementu odchovu jaloviček rozdělil do čtyř fází. První zahrnovala jalovičky do pěti měsíců věku, navazující druhá a třetí fáze byla pro telata do osmi, respektive do čtrnácti měsíců věku, zatímco v poslední fázi byla mladá zvířata do čtyřiadvaceti měsíců věku.
„V první fázi odchovu uhyne během čtyřiadvaceti hodin šest až dvanáct procent narozených telat, do tří měsíců je to sedm a půl procenta úhynů, zatímco u starších telat se jedná o výjimky. Nejčastější příčinou úhynů nejmladších telat, tj. do čtyř týdnů věku, jsou průjmová onemocnění související s imunitní ochranou a osídlováním zažívacího traktu mikroorganismy. Naproti tomu u telat ve věku od tří do osmi týdnů to jsou respirační problémy. Důležitému nastartování telat před odstavem lze napomoci podporou trávení v bachoru a střevech a zvyšováním odolnosti vůči onemocněním, respektive imunity. Cílem je, aby jalovičky od narození do odstavu zdvojnásobily svou hmotnost, a to na více než 80 kg, dále měly obvod hrudníku 94 cm a denně přijímaly dva kilogramy starteru. Podpořením příjmu krmiva v odchovu se docílí optimálního využití genetického potenciálu zvířat. Jalovice se prezentují lepším vývojem tělesného rámce, včetně orgánů, ale i vyšším zastoupením žlaznaté tkáně vemene a mají zlepšenou imunitní odezvu,“ vysvětlil na závěr důvody cíleného odchovu jalovic Dick van den Hengel.*

Více se dočtete v únorovém čísle časopisu Náš chov.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down