Výzkumný ústav veterinárního lékařství, v. v. i., sídlící v Brně je profesionálním výzkumným ústavem zaměřeným na výzkum v oblasti veterinární medicíny s významným podílem aplikovaného výzkumu. Svojí činností pokrývá širokou oblast rozmanitých oborů veterinární medicíny a mnohdy zasahuje i do dalších oborů zemědělských a biomedicínských věd. Celkem v ústavu pracuje 250 lidí, 160 z nich se věnuje výzkumné činnosti. MVDr. Martin Faldyna, Ph.D., se narodil v roce 1969, o 25 let později promoval na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a nastoupil do Výzkumného ústavu veterinárního lékařství, v němž působí dodnes. Od roku 2001, kdy obhájil doktorský titul, vede oddělení Imunologie. Ve své práci se mimo jiné zabývá obdobím odchovu mláďat.
Jaká problematika týkající se odchovu mláďat se aktuálně ve vašem výzkumném ústavu aktuálně řeší?
Tato problematika se dá rozdělit do několika oblastí. První z nich se týká infekcí, které se v tomto období nejčastěji objevují. S tím souvisí otázka, jak rychle se vyvíjí imunitní systém u hospodářských zvířat z pohledu jejich schopnosti odpovědět na aplikovanou vakcínu. A v neposlední řadě považuji za stěžejní význam kolostrální a laktogenní imunity u mláďat, kterému se také v naší práci věnujeme.
Co se týče druhů zvířat, tak nejvíce zkoumáme ty, u kterých jsme schopni relativně snadno získat mláďata. Jedná se především o prasata a drůbež, tyto druhy chováme přímo v areálu se v experimentálních stájích. S přežvýkavci je to trochu obtížnější, protože pro jejich chov v plné míře zatím nemáme potřebné technologie. Proto v maximální míře spolupracujeme se zemědělskými podniky, s praxí.
Více si přečtete v červencovém Farmáři