Odchov plemenných prasniček

Cílem kvalitního odchovu prasniček je zajistit dlouhověkost a vysokou celoživotní užitkovost prasnic s tím, že v chovu by se měly využívat minimálně do pátého vrhu. V této souvislosti je však třeba uvést, že uváděná průměrná roční míra brakace se pohybuje na úrovni 40 až 50 %.

 

Prasničky jsou budoucností chovu a jejich odchovu je třeba věnovat náležitou pozornost. Zejména proto, že nahrazují vyřazené prasnice a tím se podílejí na zlepšování parametrů užitkovosti v chovu.  

„Produkce kvalitní prasničky začíná narozením. Slovy profesora Johna Pluskeho výživa a management v prvních fázích života může změnit fyziologii, metabolismus i růst selat a ovlivnit celoživotní užitkovost a zdraví. Je dokázáno, že prasnička, která dostala malou dávku mleziva, má v dospělosti problémy se sekrecí děložních žláz s následně sníženou celkovou reprodukční výkonností. Na podporu růstu prasniček a její dlouhověkosti a celoživotní užitkovosti se osvědčuje odebírat z početných vrhů kanečky. Tím zajistíte, že zbývající prasničky ve vrhu budou mít přístup ke strukům a přijmou odpovídající množství mléka. Budoucí plemenné prasničky selektujte z nejlepších zvířat, přičemž nastavená selekční kritéria by měla mimo jiné také zahrnovat jak počet a kvalitu funkčních struků, tak i vývojové abnormality. S ohledem na navyšování užitkovosti u moderních genotypů prasat se rodí stále větší počet selat ve vrhu s nízkou porodní hmotností. Do chovu rozhodně nezařazujte prasničky s porodní hmotností nižší než jeden kilogram, protože tohoto handicapu se během svého života již nezbaví. Sice se o tom příliš nemluví, ale užitkovost a chování prasničky ovlivňuje také poměr pohlaví ve vrhu. Prokázalo se, že se zvyšujícím se počtem kanečků ve vrhu se v průběhu březosti zvyšuje hladina androgenů, které prasničky ovlivňují a způsobují u nich maskulinizaci. Takové prasničky vykazují znaky samčího chování. Podle anogenitální vzdálenosti, tj od středu konečníku k pohlavním orgánům, lze takové prasničky identifikovat ve věku 170 dnů. Pokud je naměřená hodnota vyšší než 11,5 milimetru, jedná se o zvíře, které bylo vystavené vysokým hladinám samčích pohlavních hormonů,“ zahájil svou prezentaci před více než 150 účastníky konference pro chovatele prasat v Němčicích u Kolína Miloš Kubíček z výživářské společnosti Trouw Nutrition Biofaktory, s. r. o.

Více se dočtete v týdeníku Zemědělec.*

 

Kvalitně odchované prasničky zvyšují efektivitu chovu
Miloš Kubíček
Odchov prasniček začíná již na porodně

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down