Odchov telat a kryptosporidióza

Během semináře VUVeL Academy na téma odchovu telat a jalovic se další z přednášejících přednášel o kryptosporidióze jako zásadním problému telat dojeného skotu v České republice.

Doc. MVDr. Soňa Šlosárková, Ph.D. (VUVeL) mluvila o důležitosti pasivní imunity telat. Ing. Stanislav Staněk, Ph.D. (Mikrop Čebín a. s.) přednášel o tepelném stresu telat z pohledu výživy a welfare.

Preventivní programy k udržení zdraví při odchovu telat představil MVDr. Libor Borkovec. Prevence jsou kroky, které mají zabránit vzniku nebo zhoršení onemocnění. Opatření prevence nemocí prospívají jedincům s minimálním nebo žádným chronickým onemocněním.

Prof. Ing. Martin Kváč, Ph. D.(JU v Českých Budějovicích) popisoval kryptosporidiózu jako zásadní problém u telat dojeného skotu. Cryptosporidium spp. jsou kosmopolitně rozšíření paraziti, způsobují infekce epiteliálních buněk trávicího traktu i respiračního traktu a dalších orgány (ledviny, játra). Mají hostitelskou a tkáňovou specifitu a stačí jen velmi nízká infekční dávka. Vývojová stadia jsou vysoce odolná. Existuje asi 50 druhů kryptosporidií a více než 200 genotypů. Pokud jde o fekálně-orální přenos, zdrojem infekce může být vztah matka tele, kontaminované prostředí a pomůcky, kontaminované voda, krmiva, podestýlka, člověk – veterinář, ošetřovatel a další lidé. Klinickými příznaky u telat jsou průjmy. Imunitu tvoří věková specifita klostridie. Dá se léčit Halocurem (Halofuginon) nebo Gabrovetem (Paramomycin). Prevencí jsou striktní hygienická pravidla, dezinfekce (chemická+tepelná), optimální management odchovu. Vždy je třeba řešit příčinu ne následek.

Prof. Kváč porovnal telata dojeného skotu a krav bez tržní produkce. U masného skotu je výskyt kryptosporidiózy ojedinělý, a to díky systému sezonního telení. Takže morbidita je nízká, zato mortalita vysoká. V chovech dojeného skotu je promořeni téměř 100 % díky pravidelným přísunům vnímavých jedinců (telata), takže vzniknou vhodné podmínky pro udržení infekčního tlaku. Morbidita je vysoká, ale mortalita nízká. Na závěr přednášk\ přednášející mluvil o metodách diagnostiky kryptosporidií.

Efektivní odchov jalovic – klíč k prosperitě chovu bylo téma přednášky doc. Ing. Mojmíra Vacka, CSc.(JU v Českých Budějovicích).

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down