04.06.2017 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odchovna v Osíku má nového majitele

Známá odchovna plemenných býků v Osíku u Litomyšle má od počátku tohoto roku nového majitele. Od tohoto data ji vlastní společnost NATURAL, spol. s r. o., která podle slov jejího ředitele Ing. Jana Štráfeldy pokračuje v provozování odchovny tak, jak byli chovatelé dlouhá léta zvyklí.

býků masných plemen a do 50 býků českého strakatého plemene a montbeliarde. „Odchovna vykazuje dlouhodobé kvalitní výsledky. O tom svědčí podpora chovatelů – majitelů matek býků, kteří býčky odchovně prodávají nebo svěřují k odchovu. Jmenujme například zemský chov Charolais ZD Pozovice či Ing. Řehounka nebo Ing. Papáčka. Osíku jsou věrní i chovatelé českého strakatého skotu jako ZD Krásná Hora nebo Zemědělská a. s. Horní Bradlo. A samozřejmě celá plejáda býky nakupujících chovatelů,“ uvedl Ing. Štráfelda.

V druhém turnusu výběrů masných býků do plemenitby, který nedávno skončil, prošlo odchovem na odchovnách či u chovatelů 1235 býků, z nichž bylo do plemenitby vybráno 1043 býků. Plemeno charolais s 303 plemeníky skončilo na pomyslném žebříčku druhé – hned za plemenem aberdeen angus s 316 vybranými býky.

Těsně před velikonocemi proběhly na odchovně v Osíku výběry býků plemene charolais.

 

Výsledky výběrů

Ze 49 býků byl jeden vyřazen již před základním výběrem. Ze zbývajících jich do plemenitby komise vybrala 41, šest jich bylo vyřazeno při výběru a jeden byl odročen.

Nejlepšího bodového hodnocení dosáhl Country z Meziboří chovatele a majitele Ing. Vlastimila Hatláka z Meziboří. Tento plemeník se narodil 2. ledna 2016 z kombinace Fronsac ZIT-520 x Impair ZCH-388. Při narození vážil 47 kilogramů, ve 120 dnech 234 kg, ve 210 dnech 367 kg a v roce 640 kilogramů. Jeho současná hmotnost je 804 kilogramů a výška v kříži 144 centimetrů. Přírůstek v testu činil 2008 gramů, od narození 1697 g.

Při výběru byl hodnocen 81 body, přičemž jeho největší předností je hmotnost, za kterou obdržel plný počet bodů, dále výška těla a hloubka hrudníku. „Má velmi dobré plemenné hodnoty v přímém i maternálním efektu. Je to typický představitel kvalitního charolaiského plemeníka,“ pochválil ho člen komise Ing. Jan Kaplan.

Jeho působení pod státním registrem ICH-190 bude nyní možné jak v inseminaci, tak v přirozené plemenitbě.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down