Zatímco ještě před patnácti roky se o intenzivním chovu brojlerových králíků psalo jako o perspektivním odvětí, v posledních pěti letech je situace zcela opačná. V porovnání s rokem 1999, kdy se asi ve 40 faremních chovech evidovalo 16,8 milionu králíků, se aktuálně ve 14 farmách chová asi 5,4 milionu kusů.
Již potřinácté se v aule České zemědělské univerzity v Praze-Suchdole sešli zájemci o chov králíků. Na akademické půdě se v polovině listopadu hovořilo nejen o aktuální situaci v tuzemských intenzivních a zájmových chovech, ale také o úrovni chovu brojlerových králíků u našich sousedů na Slovensku.
Tradiční seminář nazvaný Nové směry v intenzivních a zájmových chovech králíků, který pro chovatele připravila Česká zemědělská univerzita v Praze ve spolupráci s Výzkumným ústavem živočišné výroby, v. v. i., Českou akademií zemědělských věd, Českým svazem chovatelů a Zemědělskou společností při ČZU, moderoval doc. Ing. Karel Mach, CSc., který stál u zrodu těchto setkání.
Aktuální situaci v chovech brojlerových králíků se ve svém vystoupení věnoval ředitel společnosti Rabbit, a. s., Trhový Štěpánov Ing. Zdeněk Jandejsek, CSc. Podle jeho mínění je důvodem poklesu počtu faremních chovů brojlerových králíků v České republice absence podpor, které jsou v rámci zemědělského sektoru směrovány především na plochu.
„V posledních třech letech se ročně porazilo něco mezi 500 až 700 tisíci králíky. Varováním je, že podstatnou část tohoto objemu představují dovezení živí králíci ze zahraničí, respektive ze Slovenska, Polska a Maďarska. Z celkových 640 tisíc králíků poražených na našich jatkách jich slabá čtvrtina, respektive 170 tisíc bylo z tuzemska, přitom bezmála polovina z tohoto množství pocházela z našich chovů. Chov brojlerových králíků v České republice je na kolenou. Od letošního roku ministerstvem stanovená kritéria pro podporu investic do chovu králíků dávají naději v lepší časy,“ konstatoval ředitel Jandejsek.*
Více se dočtete v časopisu Náš chov.