18.12.2015 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Opět se vyhlašovaly nejlepší chovy

Soutěž o nejlepší chov podle produkce jehněčího masa na bahnici má své vítěze. V kategorii chovů do 49 bahnic dosáhl nejvyšší produkce 99 kg od bahnice Miroslav Vjater z Hradištka. Ve velkých chovech dominovala s produkcí 71,2 kg Michaela Kvisová z Částkova.

 

Z celkového počtu 391 chovů zapojených do kontroly užitkovosti jich bylo 307 hodnoceno v kategorii malých chovů, tj. do 49 bahnic s devětadvaceti plemeny, zbývajících třiaosmdesát reprezentovalo chovatele s patnácti plemeny s počtem nad 50 bahnic. V rámci jednotlivých kategorií se u kombinovaných plemen hodnotilo 123 malých a 50 velkých stád. V kategorii masných plemen se prezentovalo 132 malých a 26 velkých chovů. Do kategorie plodných a mléčných plemen bylo zařazeno 52 malých a čtyři velká stáda. Do kategorie ostatní bylo zařazeno 12  malých a jedno velké stádo.

Do vyhodnocení byly zařazeny čistokrevné bahnice ze stád s minimálně pěti kusy a jehňaty zváženými ve 100 dnech věku. Hodnoticím kritériem produkce jehňat ve 100 dnech na bahnici  byly dva ukazatele, a to procento zvážených jehňat na bahnici a dosažená průměrná hmotnost jehňat ve stádu. Novinkou posledního vyhodnocení celkových vítězů masné ligy bylo, že se vycházelo z celkem dosažené produkce v chovu bez ohledu na plemennou příslušnost.

Absolutním vítězem masné ligy v kategorii chovů do 49 bahnic se za rok 2015 stal Miroslav Vjater z Hradištka, který od 13 bahnic plemene romanovská dosáhl průměrné roční produkce 99 kg, když odchoval 41 jehňat, která ve sto dnech dosahovala průměrné živé hmotnosti 31,4 kg. Přitom bylo zváženo 315,4 % jehňat na bahnici.

V kategorii větších chovů s roční produkcí 71,2 kg zvítězila Michaela Kvisová z Částkova, která od 52 bahnic plemen clun forest a romanovská odchovala 130 jehňat s průměrnou hmotností ve sto dnech 28,5 kg. Přitom na každou bahnici zvážila 250 % jehňat.*

Více se dočtete v únorovém čísle časopisu Náš chov

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down