Opravdu záleží na barvě skořápky?

Barva skořápky vajíčka nemá žádný vliv na jeho nutriční hodnotu, ale existují příklady, kdy je barva skořápky cenná pro diferenciaci. V některých zemích si spotřebitelé mohou vybrat mezi vejci od nosnic, křepelek, kachen, holubů nebo dokonce pštrosů. V jiných mají možnost nákupu slepičích vajec z různých technologií ustájení nosnic a krmenými dávkami obohacenými omega 3 mastnými kyselinami, různými vitamíny a minerály.

V závislosti na tom, kde žijete, můžete do kritérií výběru přidat možnost výběru mezi bílými a hnědými vejci. Volba barvy skořápky však není vždy samozřejmostí. Například ve Velké Británii a Austrálii je 99 % a 98 % vajec hnědých, zatímco v Íránu a Mexiku je 98 % vajec bílých. Případy hnědých a bílých vajec souvisí více s historií, tradicí a kulturními preferencemi než s jakýmkoli jiným důvodem. Druhy ptáků, kteří byli poprvé domestikováni v dané zemi, vytvořily spotřebitelský zvyk, pokud jde o barvu, a jak víme, spotřebitelské návyky je velmi těžké změnit.

Regionální, národní a místní preference

Například v Latinské Americe převažují bílá vejce v Mexiku (98 %), Brazílii (80 %) a Urugvaji (80 %), zatímco hnědá vejce jsou preferována v Paraguayi, Bolívii, Venezuele (100 %) a Kolumbii (96 %). V Evropě jsou rozdíly mezi sousedními zeměmi běžné. Bílá vejce představují 67 % trhu ve Švýcarsku, ale pouze 8 % produkce v Rakousku. Severoamerickému trhu dominují bílá vejce (Kanada 87 %, USA 93 % a Mexiko 98 %). Zajímavé je, že bílý leghorn, tak populární v Severní Americe, pochází z Toskánska, regionu Itálie, kde 80 % spotřebitelů kupuje hnědá vejce. Jak se říká, nikdo není prorokem ve své vlastní zemi. U hnědých vajec existují také různé tóny barvy. Někteří spotřebitelé dávají přednost intenzivní, tmavě hnědé skořápce, zatímco jiní světlejší krémové barvě. To je jen další kritérium, které vzniklo během procesu genetického výběru pro nové generace slepic.

Barva skořápky byla také využita jako způsob, jak kontrolovat původ výroby a zabránit nelegálnímu dovozu přes hranice. Například ve Střední Americe, El Salvador, obklopený Guatemalou a Hondurasem, produkuje téměř 100 % hnědých vajec, zatímco u dvou sousedů dominují bílá vejce. Možná by tato strategie měla být použita na rozvíjejících se trzích, jako je Mosambik, kde místní producenti neustále bojují proti toku levnějších vajec z Malawi, Eswatini a Jižní Afriky. Preference barvy skořápky se také mohou v rámci země lišit. Například v Číně je 65 % trhu s hnědými vejci a 35 % s bílými, zatímco v Jižní Africe je tomu přesně naopak. V Argentině a USA budou spotřebitelé z některých regionů preferovat jednu barvu, zatímco zbytek země v drtivé většině preferuje druhou.

Vidět a věřit

Zdá se, že barva skořápky je také spojena s vnímáním zdraví spotřebitelů. Je zajímavé pozorovat, že v zemích, kde spotřebitelé převážně nakupují bílá vejce, vnímají hnědá vejce příznivěji, pokud jde o výživu. To může být způsobeno tím, že ekologická vejce a vejce z volného výběhu jsou v těchto zemích hnědá, pro snadné sledování jejich pravosti a pro diferenciaci vajec. Spotřebitelé také nadále věří, že vejce z volného výběhu a bio vejce jsou výživnější. S návratem rustikálních tradičních plemen v některých zemích můžete mít brzy také možnost koupit vejce s modrými nebo zelenými skořápkami, ale nakonec záleží na tom, co je uvnitř, bez ohledu na barvu skořápky.*

WATT Poultry Update

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down