Konstrukce dojících strojů ovlivňuje dobu, množství a kvalitu spouštění mléka. Parametry dojicích strojů, jako je úroveň vakua, pulzační rychlost a pulzační poměr, také ovlivňují dobré životní podmínky mléčného skotu. Proto je třeba optimalizovat proces dojení. Optimalizace zvýší efektivitu dojení a sníží negativní účinky dojících strojů na kvalitu mléka, hygienický stav mléčné žlázy a výskyt mastitidy, čímž se zlepší zdraví, pohoda, užitkovost a ziskovost chovu krav.
Mléko ve vemenu je rozděleno cisternální a alveolární frakce. Frakce v cisterně se během intervalu dojení je okamžitě dosažitelná bez vypuzování mléka. Alveolární frakce může být odstraněna z vemene vypuzováním mléka během mechanického dojení. Vzhledem k tomu, že cisternální frakce u mléčného skotu tvoří až 20 % celkového objemu mléka, je vhodná správná stimulace struků. Stimulace před dojeném zpřístupňuje alveolární část mléka. Optimální proces dojení vyžaduje nepřetržitý tok mléka od připojení strukových násadců až jejich sejmutí. Nedostatečná příprava struků vede ke zpožděnému spouštění mléka, přechodnému dojení na prázdno a vylézání strukových násadců na začátku dojení, což spolu se zvýšeným mechanickým zatížením strukové tkáně způsobuje přetížení a poškození. Včasné sejmutí strukového násadce vni zabraňuje negativnímu vlivu předojování a vlivu vysokého vakua na struk se snižujícím se průtokem na konci procesu dojení.
Mechanické dojení způsobuje krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé změny stavu struků. Zabarvení struků, zvonění, otok a otevřenost strukového kanálu jsou klasifikovány jako krátkodobé reverzibilní změny. Pečlivé sledování těchto změn zabraňuje dlouhodobým účinkům nevhodného nastavení dojicího stroje na tkáň. Faktory, jako je úroveň vakua a jeho kolísání na konci struku ovlivňují integritu strukové tkáně. Dlouhodobé dlouhé dojení a zvýšení podtlaku má za následek nadměrný růst keratinu a zahušťování keratinové vrstvy, což narušuje úplné uzavření strukového kanálu a zvyšuje riziko bakteriální invaze, kolonizace a intramamární infekce. Přetížení struků způsobuje snížení průtoku a rychlosti dojení. Prodloužené období sníženého průtoku v důsledku nadměrného dojení poškozuje alveolární epitel a epiteliální membránovou výstelku struku v důsledku nepřetržitého tření jeho stěn. Tyto změny vedou k hyperémii, krvácení a edému epiteliální membrány cisterny struků. Kromě toho nadměrné dlouhé dojení zvyšuje povrchovou teplotu struků, zahušťuje cisternální stěnu, snižuje průměr struku a prodlužuje strukový kanálek a zvyšuje hyperkeratózu a míru intramamární infekce.
Nejlepší dojicí postupy
Čisté prostředí, odpovídající podestýlka a správné prostory pro odpočinek jsou důležité pro snížení rizika mastitidy. Kromě toho je k pochopení procesu dojení a optimálního zdraví vemene a struku zapotřebí znalost anatomie vemene a struku. Před dojením je třeba se vyhnout stresorům, jako je hlasitá hudba, noví lidé nebo jakékoli změny v rutině dojení, protože narušují uvolňování oxytocinu a pouštění mléka. Ošetřovatelé zvířat musí být trpěliví s kravami, věnovat pozornost detailům, dodržovat rutinní postupy a být pozorní na jakékoli známky mastitidy nebo zdravotních problémů. Před dojením by měla být vemena vyčištěna a dezinfekce po dojení ponořením musí být aplikován do poloviny struku. Doporučuje ostříknout před dojením 3 nebo 4 střiky mléka do šálku a otestovat ho na projevy abnormálního mléka. Moderní mléčné farmy jsou vybaveny moderními mechanickými dojicími systémy, které se spoléhají na interakci fyziologické regulace vylučování mléka a adekvátního nastavení vakua a pulzace. Hlavním cílem mechanického dojení je efektivní získání mléka z čistých, suchých a správně stimulovaných struků bez škodlivých dopadů na stav struků a celkové zdraví a pohodu mléčného skotu.
Vlastnosti dojících strojů
Principem dojicího stroje je vyvinout vakuum na konec struku, extrahovat mléko z mléčné žlázy, dopravit ho do vhodné nádoby. Jednou z nejdůležitějších charakteristik dojicího systému je maximální výkon bez zvýšení mechanického zatížení struku a rizika intramamární infekce. Cílem je duplikovat rytmus sání telat během procesu dojení. Technická omezení však ztěžují optimalizaci mechanického dojení.
Dairy Global