14.08.2012 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Optimální mikroklima šetří peníze

V rámci Dne otevřených dveří, který koncem června na farmě Křeslík zorganizovala firma AGE, s r. o. ve spolupráci se Zemědělským družstvem Petřín proběhla prezentace dvou nových typů hal pro výkrm brojlerových kuřat. S odstupem pěti let po předvedení prvních čtyř kompletně vybavených hal, které podnik na Znojemsku postavil na zelené louce se tak účastníci akce mohli seznámit s novým řešením zefektivňujícím jatečnou produkci. V jeho rámci dodavatelská firma z Českého Meziříčí představila vylepšenou řídící jednotku ventilace AGE vent 100 a nový systém vytápění hal pracující na principu pulzní ventilace.

Modernizace farmy Křeslík byla odstartovaná výstavbou prvních čtyř modulových hal s celkovou naskladňovací kapacitou 220 000 jednodenních kuřat již před pěti lety. Univerzální 140 m dlouhé a 18 m široké modulové haly s ocelovou konstrukcí jsou montované z odizolovaných sendvičových polyuretanových panelů. Optimální ventilaci stáje zajišťují axiální ventilátory a ventilační komíny. V čele haly jsou vrata o rozměrech 4 x 4,5 m, uvnitř je pak servisní místnost.
„Jde o náš výrobek. Inspirovali jsme se v západní Evropě, kde jsou tyto systémy běžně využívané. Novinkou je ocelová konstrukce umístěná vně zatepleného pláště. Nespornou výhodou tohoto řešení je dobrá omyvatelnost vnitřních prostor haly. V obvodovém ani střešním plášti nejsou překážky, které by bránily správné funkci ventilačního systému,” prozradil Ing. Ladislav Martinek z dodavatelské firmy.
Nainstalovaná technologie krmení a napájení Roxel je belgické provenience. Všechny komponenty instalovaného modulárního miskového krmného systému jsou snadno kombinovatelé, což umožňuje sestavení vlastní misky podle druhu chované drůbeže; křepelkami počínaje a krůtami konče. Miskový systém má automatické plnění a umožňuje nastavení výšky hladiny krmné směsi. Lem a mřížky zabraňují vyhrabávání směsi z misky.
„Letos v červnu jsme dokončili rozšíření farmy Křeslík pro chov kuřecích brojlerů o dalších 105 tisíc kusů v jednom zástavu. Dodavatelem hal a technologií byla firma AGE České Meziříčí, která nejlépe vyhověla podmínkám výběrového řízení. S touto společností máme ovšem již své dlouholeté zkušenosti, neboť realizovala předchozí výstavby nejen v chovu kuřat, ale adaptovala i technologie pro prasata. Vždy klademe důraz na použití nových technologií. Co se chovu kuřat týče, máme za to, že včetně technologií krmení a napájení má tato společnost velmi precizně zpracován systém řízení stájového klimatu. Je nutné sladit vybrané parametry ovzduší ve stáji s potřebou energie na jeho udržení a tím vytvoření optimálních podmínek pro chovaná zvířata. Rozhodli jsme se použít novou řídící jednotku ventilace a nový typ topidla. Myslíme, že tyto nové prvky zajistí požadované klima ve stáji při nižší spotřebě energie,“ řekl v úvodu ředitel a majitel společnosti RHEA HOLDING v jedné osobě Ing. Josef Kolář.
Celý článek najdete v zářijovém čísle časopisu Náš chov

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down